Effectiveness of implementing breakout rooms in online reading lessons in EFL classes: Reading achievement and students' perspectives
Çevrimiçi İngilizce okuma derslerinde ara oda uygulamanın etkinliği: Okuma başarısı ve öğrenci perspektifleri
  1. Tez No: 781900
  2. Yazar: NAGEHAN ÖZHİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, bir hazırlık okulu İngilizce okuma kursunda işbirlikçi öğretim için ara odalı okuma oturumlarının etkililiğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'de bir vakıf üniversitesindeki bir hazırlık okulunun iki ayrı dokunulmamış kursundaki katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, öğrencilerin bakış açılarını, ara odalarını kullanmanın okuma gelişimleri için yararlı ve motive edici olup olmadığını belirlemek ve deneyden sonra son puanlarında herhangi bir değişiklik olup olmayacağını görmekti. Öğrenciler için bir modülü kapsayan toplam dokuz haftada, kontrol (N=16) ve deney (N=21) grubu öğrencilerinin okuma seviyelerindeki performansları değerlendirildi. Bunun için nirengi yöntemi kullanılmıştır. Nicel yön, katılımcıların daha sonra SPSS aracılığıyla analiz edilen ön ve son testlerini içeriyordu. Nitel boyut, öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla katılımcıların okuma derslerinde ara odalarının kullanımına yönelik bakış açılarını ele aldı. Bu süre zarfında kullanılan materyaller üniversite tarafından temin edilmiş ve kitap online olarak ele alınmıştır. Deney grubu, beş hafta boyunca öğretmen araştırmacı tarafından verilen etkinlikleri tamamlamak için gruplar halinde çalıştıkları ara odalarına maruz bırakılırken, kontrol grubu, ara odaları veya işbirlikçi yöntemler olmadan çevrimiçi platformdaki etkinlikleri ve dersleri, etkinlikleri yaparak geçirdi. metni dinledikten ve okuduktan sonra kendi başlarına. Çalışmanın sonuçları, deney grubunun çevrimiçi oturumlarda ara odalarının kullanımına yönelik genel olarak olumlu tutumlara ve bakış açılarına sahip olduğunu ve ön test ve kontrol grubunun son testlerine kıyasla son puanlarında daha yüksek başarı gösterdiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This present research aims to evaluate the efficacy of reading sessions with breakout rooms for collaborative teaching in a preparatory school English reading course. The study was conducted with participants from two distinct intact courses from a preparatory school at a foundation university in Turkey. The purpose of the study was to determine the perspectives of the learners, whether using breakout rooms to be helpful and motivating for their reading development and to see if there would be any changes in their post scores after the experiment. In a total of nine weeks, which covers one module for students, control (N=16) and experimental (N=21) group students were assessed on their performance in reading levels. For that, the triangulation method was used. The quantitative aspect included the participants' pre and post-tests, which were later analysed via SPSS. The qualitative aspect dealt with the perspectives of the participants toward use of breakout rooms in reading classes via semi-structured interviews with students. During this period, the materials used were provided by the university and the book is covered online. The experimental group was exposed to breakout rooms where they worked in groups to complete the given activities by the teacher researcher for five weeks, whereas the control group went through the activities and lessons in the online platform without breakout rooms or collaborative ways, doing the activities on their own after listening and reading the text. The results of the study found that the experimental group had mainly positive attitudes and perspectives towards the use of breakout rooms in the online sessions and had higher achievement in their post scores compared to their pre-tests and the control group's post-tests.