Failure mode and effect analysis using intuitionistic fuzzy MARCOS method
Sezgisel bulanık MARCOS yöntemi kullanılarak hata modu ve etki analizi
- Tez No: 839967
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MÜGE TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Risk analizi, gerek üretim gerekse hizmet sektörleri için güvenlik açısından önemli bir rol oynamaktadır. Birçok risk analizi yöntemi arasında en etkili yöntemlerden biri Hata Modu ve Etkisi Analizi (Failure Mode and Effect Analysis-FMEA)'dir. FMEA'nın amacı, mevcut Hata Modlarının (Failure Modes-FMs) önlenmesinin yanı sıra mevcut durumda olmayan olası FM'leri kaynağında ortadan kaldırmak ve bu FM'lerin ortaya çıkmaları durumundaki etkilerini önlemektir. Bu yöntemde alan uzmanlarından değerlendirmeler alınarak veriler elde edilir ve deneyimlerinden, değer yargılarından ve kişisel görüşlerinden kaynaklanan öznellik, sonuçları doğrudan etkiler. Bu nedenle, kullanıldığında kesin sayılar yerine dilsel ifadelerin kullanılması, pratikte veri toplama aşamasını hızlandırmakta ve hatayı azaltmaktadır. FMEA yönteminin eksik, şüpheli, yaklaşık ve belirsiz veri kümeleri içermesi nedeniyle, geleneksel FMEA yöntemine sezgisel bulanık küme yaklaşımının uygulanması önerilmektedir. Bunun başlıca nedeni sezgisel bulanık sistemlerin belirsizlik ve tereddüt içeren problemlerde oldukça faydalı olmasıdır. Bu çalışmada, risklerin önceliklendirilmesinde nispeten yeni bir yöntem olan Uzlaşma Çözümüne Göre Ölçüm Alternatifleri ve Sıralama (MARCOS) yöntemi Sezgisel Bulanık (IF) ortamda ilk kez risk analizi için kullanılacaktır. Ayrıca, her uzmana birbirlerine verdikleri güven skorlarına dayalı olarak sezgisel bulanık ağırlıklar atanacak ve Risk Faktörleri (RFs) ve Hata Modları (FMs) değerlendirilirken bu ağırlıklar dikkate alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Risk analysis plays an essential role for both production and service sectors in terms of safety. Among many risk analysis methods, one of the most well-known method is Failure Mode and Effect Analysis (FMEA). The purpose of FMEA is to prevent existing Failure Modes (FMs) as well as to eliminate possible FMs that are not in the current situation at the source, and to prevent the effects that will arise in the event of these FMs. In this method, data is obtained by taking evaluations from field experts, and subjectivity arising from the experiences, value judgement and personal opinions of them directly affects the results. Therefore, when it is being utilized, usage of linguistic expressions instead of crisp numbers accelerates the data collection phase in practice and reduces the error. Due to the fact that FMEA method contains incomplete, doubtful, approximate and imprecise data sets, it is recommended to implement intuitionistic fuzzy set approach to the traditional FMEA method. This is primarily because intuitionistic fuzzy systems are pretty beneficial in problems that inhere ambiguity and hesitation. In this study, while prioritizing risks a relatively new method, Measurement Alternatives and Ranking according to the COmpromise Solution (MARCOS) method, will be used and it will be used for the first time for risk analysis under Intuitionistic Fuzzy (IF) environment. In addition, intuitionistic fuzzy weights will be assigned to each expert based on their evaluations of each other, and these weights will be taken into account when evaluating Risk Factors (RFs) and FMs.