Anadolu lisesi öğrencilerinin ikinci yabancı dil Almanca öğretim modeli tercihlerinin incelenmesi (Diyarbakır ili örneği)
Research about anatolian high school students' preferences of German as a second foreign language teaching models (Example of Diyarbakır province)
  1. Tez No: 840005
  2. Yazar: MEHMET KİLÜKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Almancanın ikinci yabancı dil olarak okutulduğu Anadolu Liselerindeki öğrencilerin öğretim modeli tercihlerini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, betimsel araştırma modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Diyarbakır ili Kayapınar ilçesindeki Gaziler Anadolu Lisesinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaşları 14-18 arasında olup 9, 10, 11 ve 12.sınıflarda öğrenim görmektedirler. Araştırmada 783 kız, 549 erkek olmak üzere toplam 1332 katılımcı yer almıştır. Veri toplama aracı olarak Kabadayı tarafından geliştirilen“Yabancı Dil Öğretim Modeli Tercih Ölçeği (YÖMTÖ)”kullanılmıştır. Ölçek toplamda 28 madde içeren beşli dereceleme tipi bir ölçektir ve iç geçerliliği 0.7074, güvenirlik katsayısı ise 0.74 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizi Excel programı üzerinden SPSS 25.0 for Windows paket programına aktarılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans teknikleri, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Sonuçların normal dağılım göstermesinden dolayı Bağımsız Örneklem T-Testi ile One Way ANOVA testleri uygulanmıştır. Geleneksel (dil bilgisi-çeviri ve kulak-dil alışkanlığı yöntemi) ve modern öğretim modeli (iletişimsel ve doğal yöntem) tercihlerinin ele alındığı araştırmada, her bir boyuta verilen puanların ortalaması incelendiğinde doğal yöntemin öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen öğretim modeli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca demografik özelliklerin öğrencilerin öğretim modeli tercihlerinde ciddi anlamda olmasa da etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study, which aims to determine the teaching model preferences of students in Anatolian high schools where German is taught as a second foreign language, was conducted using a descriptive research model. The study was conducted at Gaziler Anatolian High School in Kayapınar, Diyarbakır during the 2022-2023 academic year. The ages of the participants were between 14-18 and they were studying in 9th, 10th, 11th and 12th grades. A total of 1332 participants, 783 girls and 549 boys, took part in the study.“Foreign Language Teaching Model Preference Scale”developed by Kabadayı was used as a data collection tool. The scale is a five-point Likert-type scale with 28 items and has an internal validity of 0.7074 and a reliability coefficient of 0.74. The data analysis was conducted by transferring the data to the SPSS 25.0 for Windows package program through Excel. Frequency techniques mean and standard deviation values were used in the data analysis. Independent Sample T-Test and One Way ANOVA tests were applied as the results showed a normal distribution. In the study in which traditional (grammar-translation and auditory-oral method) and modern teaching model (communicative and natural method) preferences were examined, it was found that the natural method was the most preferred teaching model by the students when the average of the scores given to each dimension was analyzed. Additionally, although demographic characteristics do not significantly affect students' teaching model preferences, they were found to have some influence.