Türkiye ve Belçika okul öncesi eğitiminin karşılaştırılması
Comparison of Türkiye and Belgium preschool education
- Tez No: 840004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÖNER SUNKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Belçika Flaman Bölgesi okul öncesi eğitimlerinin farklı değişkenler açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak doküman analizi ile araştırmacı günlükleri tekniği birlikte kullanılmıştır. Doküman analizinde, Mart 2021 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışılmıştır. Ulaşılan kaynaklarla araştırmanın amaç ve alt amaçları; iki ülkenin okul öncesi eğitimin genel yapısı, ülkelerin okul öncesi eğitim programları, okul öncesi eğitim kurumlarında kayıt durumları, okul öncesi öğretmen eğitimi ve çalışma koşulları, okul öncesi eğitim kurumlarında sağlık politikaları arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmayı hedefleyen bu çalışma, betimsel ifadelerin yer aldığı nitel bir araştırmadır. Dağınık bir şekilde elde edilen bilgiler, araştırmanın amaç ve alt amaçlarıyla doğrultusunda, kendi içerisinde düzenli bir şekilde karşılaştırılarak kategorileştirilmiştir. Toplanılan bilgiler ile ülkelerin eğitim sistemleri doküman analizi ve araştırmacı günlükleri yöntemi ile analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, elde edilen bulgular tartışılmış, sonuçlara yönelik bazı öneriler sıralanmıştır. Bu tartışmadan elde edilen sonuçlara göre; Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyal ve kültürel yapıdan dolayı okul öncesi eğitimde yerel yönetimlerin bir etkisi görülmez iken, üç farklı bölgeden Belçika'da yerel yönetimlerin eğitimin organize edilmesinde, yürütülmesinde ve finanse edilmesinde etkilidir. Türkiye'de merkezi bir okul öncesi eğitim programı bulunurken, Belçika Flaman Bölgesi'nde okul öncesi eğitim kurumları istedikleri eğitim programını uygulamada özgürdür. Türkiye'de, okul öncesi eğitimi zorunlu olmamasına karşın, Belçika Flaman Bölgesinde okul öncesi eğitimi 5 yaştan itibaren zorunludur. Her iki ülkede de okul öncesi eğitimi, devlet okullarında ücretsiz bir şekilde verilmektedir. Türkiye ve Belçika Flaman Bölgesi'nde, okul öncesi öğretmenlerin eğitimi süresi, atanma ve çalışma koşulları ve okul öncesi eğitim kurumlarına çocuk kayıtlarının yapılma işlemleri ve okullarda uygulanan sağlık politikaları arasında bazı benzerlik ve farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare pre-school education systems and education programs of Turkey and Belgium Flemish region that these countries are implementing in terms of different variables. This research, which aims to reveal the general structure of the Turkish and Belgium Flemish pre-school education systems, the similarities and differences between the applied education programs, is a qualitative research with descriptive expression. In the research, document analysis and observation method were used as data collection tools between the years March of 2021-2023. In the document analysis, primary sourches were tried to be reached. The objective and sub-objective of the research with the resourches reached, the general structure of pre-school education of two countries, the education programs, the registration status of educational institutions, pre-school teacher education and working conditions, health policy issues in educational institutions were compared ,the findings were discussed and some suggestions for the results were listed. According to the results obtained from this discussion, while there is no effect of local goverments on pre-schooleducation due to the social and cultural structure of Turkey, however in Belgium which has three regions that local goverments are effective on pre-school education in organizing, conducting and financing. Also there is a central preschool education program in Türkiye and preschool is not compulsory. However, ın the Flemish Region of Belgium schools are free to follow the educatiion program whichever they choose. Preschool education is compulsory. Preschool rates of enrollment in two countries are similar. In both countries preschool education is free in public schools. In the two countries, the duration of preschool teacher education, the assignment and working conditions, the types of activities implemented and the enrollment of children in the preschool education stage has been found different from each other.