Yalın üretim uygulamalarının müşteri şikayetlerine etkisi: Bir mobilya fabrikasında uygulama
Effects of lean manufacturing applications in production area on customer complaints: An application in a furniture factory
- Tez No: 840018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT TOPOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde sürekli olarak gelişen teknoloji ve artan rekabet ortamı, işletmelerin piyasadaki varlıklarını sürdürebilmeleri için daha verimli ve etkili yöntemlere yönelmelerini gerektirmektedir. Bu kapsamda, işletmelerin rekabet avantajını sürdürebilmeleri için yalın üretim sistemi ve uygulamaları önem kazanmaktadır. Yalın üretim, işletmelerin kaynaklarını daha verimli kullanmalarına olanak tanıyarak, süreçleri optimize etmeyi ve müşteri memnuniyetini artırmayı hedefler. Müşteri memnuniyeti, işletmelerin başarısı için kritik bir faktördür. Müşteri beklentilerini karşılamak ve memnuniyet düzeyini yükseltmek, işletmelerin sürdürülebilirliği açısından hayati öneme sahiptir. Bu bağlamda, gelen müşteri şikâyetlerini analiz etmek ve bu geri bildirimlere uygun aksiyonlar almak, işletmelerin sürekli olarak değişen müşteri beklentilerine ayak uydurmasını sağlar. Bu çalışmada, bir mobilya fabrikasında yalın üretim tekniklerinin uygulanarak müşteri şikâyetlerinin azaltılması üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yalın üretim sistemi, işletmenin iç süreçlerini optimize ederek üretim verimliliğini artırırken, müşteri şikâyetlerinin azaltılmasına yönelik olumlu bir etki sağlamayı amaçlar. Elde edilen bulgular, yalın üretim tekniklerinin işletme içindeki süreçlerin iyileştirilmesi yoluyla müşteri şikâyetlerini nasıl etkilediğinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Bu bağlamda, yalın üretim uygulamalarının mobilya sektöründe benzer işletmeler için stratejik bir avantaj sağlayıpsağlamadığına dair önemli bir anlayış kazanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's constantly evolving technological frame and escalating competitive environment, businesses are compelled to embrace more efficient and effective methods to sustain their presence in the market. In this context,lean production systems and practices have gained significance for businesses to maintain their competitive advantage. Lean production aims to enable businesses to use their resources more efficiently, optimize processes, and enhance customer satisfaction. Customer satisfaction is a critical factor for the success of businesses. Meeting customer expectations and elevating satisfaction levels are crucial for the sustainability of businesses. In this regard, analyzing incoming customer complaints and taking appropriate actions in response to this feedback enables businesses to adapt to the continually changing expectations of customers. This study investigates the impact of implementing lean production techniques on reducing customer complaints in a furniture factory. The lean production system aims to improve production efficiency by optimizing internal processes while positively influencing the reduction of customer complaints. The findings obtained will contribute to understanding how lean production techniques affect customer complaints by enhancing processes within the business. In this context, gaining insights into whether lean production practices provide a strategic advantage for similar businesses in the furniture sector will be crucial.