9-12 yaş erkek yüzücülerde 8 haftalık pliometrik antrenmanın sprint performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 weeks plyometric training on sprint performance in 9-12 years old male swimmers
  1. Tez No: 840022
  2. Yazar: SABRİ BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; 9-12 yaş arası erkek yüzücülerde, 8 hafta boyunca, yüzme egzersizine kombine bir şekilde uygulanan pliometrik egzersizin, kısa mesafe yüzme performansı üzerine etkilerini gözlemlemektir. Araştırmaya 20 sporcu gönüllü olarak katılmış ancak 2 sporcu çalışma test aşamasında iken kendi istekleri ile çalışmadan ayrılmışlardır. Katılımcılar çalışma grubu (n: 9) ve kontrol grubu (n: 9) olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Çalışma grubuna pliometrik eğitim öncesi adaptasyon için haftalık antrenman programına ek olarak 3 haftalık genel kuvvet eğitimi verildikten sonra 8 hafta boyunca haftalık antrenman programına ek olarak pliometrik eğitim verilmiştir. Pliometrik eğitim 72 saat aralıklarla ve haftada 2 gün olacak şekilde uygulanmıştır. Pliometrik eğitim 2 saatlik antrenman seansının ilk saatine entegre edilerek uygulanmıştır. Kontrol grubu yalnızca haftalık antrenmanlarına devam etmiştir. İki grup arasında antrenman hacmi yönünden farklılık olmamıştır. Yüzücülere 8 haftalık pliometrik eğitim öncesi ve sonrası 25 m ve 50 m serbest stil yüzme performans ölçümü uygulanmıştır. Yapılan 8 haftalık antrenman periyodu sonrasında; yüzme antrenmanına entegre edilmiş bir şekilde pliometrik egzersiz uygulayan, çalışma grubu sporcularının, 25 m serbest stil yüzme ve 50 m serbest stil yüzme performanslarında iyileşme gözlemlenmiştir. Yalnızca yüzme antrenmanı uygulayan kontrol grubu sporcularının ise, 25 m serbest stil yüzme ve 50 m serbest stil yüzme performanslarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bu çalışma ergenlik öncesi dönemdeki erkek yüzücülerde pliometrik egzersizin kısa mesafe yüzme performansını iyileştirdiğini göstermiştir. Daha sonra yapılacak olan çalışmalarda; ergenlik öncesi dönemdeki yüzücüler üzerinde farklı kuvvet antrenmanlarının, yüzücülerin performansı üzerine etkileri araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; To observe the effects of plyometric exercise combined with swimming exercise for 8 weeks on short-distance swimming performance in male swimmers aged 9-12. 20 athletes participated in the study voluntarily, but 2 athletes left the study voluntarily while the study was in the testing phase. Participants were divided into two as the study group (n= 9) and the control group (n= 9). After 3 weeks of general strength training was given in addition to the weekly training program for adaptation before plyometric training, the study group was given plyometric training in addition to the weekly training program for 8 weeks. Plyometric training was applied at 72 hour intervals and 2 days a week. Plyometric training was integrated into the first hour of the 2-hour training session. The control group only continued their weekly training. There was no difference between the two groups in terms of training volume. 25 m and 50 m freestyle swimming performance measurements were applied to the study group before and after 8 weeks of plyometric training. After the 8-week training period; An improvement was observed in the 25 m freestyle swimming and 50 m freestyle swimming performances of the study group athletes who applied plyometric exercise integrated into the swimming training. No significant difference was found in the 25 m freestyle swimming and 50 m freestyle swimming performances of the control group athletes who only practiced swimming. The findings obtained as a result of the study showed that plyometric exercise improved short-distance swimming performance in male swimmers before puberty. In future studies; The effects of different strength training on swimmers' performance can be investigated in pre-adolescent swimmers.