İlkokullarda ödev politikaları: Ödev ikileminde standartlaşma
Homework policies in primary schools: Standardization in the homework dilemma
- Tez No: 840047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokullarda uygulanan ödev politikalarını öğretmen ve yönetici görüşleri alınarak tespit etmektir. Sistemli, birbiri ile bağlantılı ödevlerin verilip verilmediği, öğretmenlerin ödev konusunu ne derece ciddiye aldığı belirlenmeye çalışılmıştır. Ödev politikasının öğrenmeye ve eğitim paydaşlarına yansımalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada, nitel araştırma desenlerinden“bütüncül tek durum deseni”kullanılmıştır. Katılımcılar 2023-2024 eğitim öğretim yılında Gaziantep Şahinbey ve Şehitkamil merkez ilçeleri ilkokullarında görev yapan 9 sınıf öğretmeni ve 6 okul yöneticisinden ibarettir. Belirlenen amaçlar doğrultusunda araştırma sorularına açıklık getirebilmek adına veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri nitel içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, orta ve yüksek SED çevreye sahip okullarda farklı tür ödevlerin tercih edildiği, öğrenci merkezli olarak ödev özelliklerinin belirlendiği tespit edilmiştir. Ödevlerin verilme miktarı ve sıklığının düşük SED çevreye sahip okullarda daha az olduğu tespit edilmiştir. Okullarda ödev politikalarını gerekli olduğu fakat eğitim paydaşlarının sorumluluklarının net tanımlanarak iş birliği yapmaları gerektiği anlaşılmıştır. Öğrenci merkezli eğitimin, mesleki gelişimin, öğrenci sosyal çevresinin ve aile demografik özelliklerinin ödev politikalarında belirleyici olduğu kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the homework policies implemented in primary schools by taking the opinions of teachers and administrators. It was tried to determine whether systematic, interconnected homework was given or not and how seriously the teachers took the subject of homework. It is aimed to determine the reflections of the homework policy on learning and education stakeholders. In this research,“holistic single case design”, one of the qualitative research designs, was used. Participants consist of 9 classroom teachers and 6 school administrators working in primary schools in Gaziantep Şahinbey and Şehitkamil central districts in the 2023-2024 academic year. In order to clarify the research questions in line with the determined purposes, semi-structured interview technique was used as a data collection tool. Research data were analyzed with qualitative content analysis. As a result of the research, it was determined that different types of homework were preferred in schools with medium and high SES environments, and homework features were determined in a student-centered way. It has been determined that the amount and frequency of homework is given less in schools with low SES environment. It has been understood that homework policies are necessary in schools, but education stakeholders need to clearly define their responsibilities and cooperate. It has been concluded that student-centered education, professional development, student social environment and family demographic characteristics are decisive in homework policies.