Geleneksel ticaretten e-ticarete dönüşümü etkileyen faktörler: Güneydoğu Anadolu örneği
Factors affecting the transformation from traditional trade to e-commerce: The example of Southeast Anatolia
  1. Tez No: 840048
  2. Yazar: İLKER EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KONU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Geleneksel ticaretin dijital dönüşümü, modern iş dünyasında önemli bir paradigma değişikliğini temsil etmektedir. Bu değişim, küresel ticaretin ve ekonominin evrimini etkileyen bir dizi faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Geleneksel ticaretten e-ticarete geçiş, teknolojik ilerlemeler, tüketici davranışlarında değişim, küresel rekabetin artışı, lojistik ve ödeme sistemlerindeki gelişmeler gibi pek çok etkenin etkileşimi sonucunda gerçekleşmektedir. Bu tez çalışması, geleneksel ticaretten e-ticarete geçişin dinamikleri ve tüketici algılarını incelemektedir. Çalışmada nicel veri toplama tekniklerinden anket tekniği kullanılmıştır. Günümüzde hızla evrilen teknolojik ortamda, işletmelerin bu değişimlere uyum sağlamak ve tüketicilerin değişen ihtiyaçlarına cevap vermek adına özelleştirilmiş stratejiler geliştirmeleri önemlidir. Bu bağlamda, cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim düzeyi ve meslek gibi demografik faktörleri dikkate alan pazarlama stratejileri, işletmelerin rekabet avantajını artırmalarına ve müşteri ilişkilerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyabilir.
Özet (Çeviri)
The digital transformation of traditional trade represents a significant paradigm shift in modern business. This shift has resulted from a confluence of factors affecting the evolution of global trade and the economy. The transition from traditional trade to e-commerce is the result of the interaction of many factors such as technological advances, changes in consumer behavior, increased global competition, and improvements in logistics and payment systems. This thesis examines the dynamics of the transition from traditional trade to e-commerce and consumer perceptions. Survey technique, one of the quantitative data collection techniques, was used in the study. In the analysis of the occupational variable, it was observed that employers had higher values in the dimensions of advantage, impact and trust. In today's rapidly evolving technological environment, it is important for businesses to develop customized strategies to adapt to these changes and respond to the changing needs of consumers. In this context, marketing strategies that take into account demographic factors such as gender, marital status, age, education level and occupation can enable businesses to increase their competitive advantage and manage customer relations more effectively.