HIV hastalarında antiretroviral tedavinin lenfosit alt grup ve CD38 ile HLADR üzerine etkisi
Effect of antireretroviral therapy on lymphocyte subgroup and CD38 and HLADR in HIV patients
  1. Tez No: 840049
  2. Yazar: GAMZE KEŞRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) kişilerin immün sistemini hedef alan ve AIDS 'e neden olan bir hastalıktır. Bu çalışmada HIV pozitif bireylerde antiretroviral tedavinin lenfosit alt gruplar ile T hücre aktivasyon belirteçlerinden olan CD38 ve HLADR üzerine etkisinin akım sitometri ile araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya HIV pozitif saptanan 30 yeni hasta, 3 ay rutin anti-viral tedavi almış 30 takip hastası ve 20 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dâhil edildi. Tüm bireylerden akım sitometri ve hemogram ölçümleri için EDTA'lı tüplere tam kan örnekleri alındı. Tam kan örneklerinde hemogram ölçümleri yapıldı ve aynı örnekte T, B, NK ve T lenfosit alt gruplarının yüzdeleri akım sitometrik yöntem ile ölçüldü. Absolut sayıları double platform yöntemine göre hesaplandı. Ayrıca T hücrelerinde CD38 ve HLA-DR aktivasyon belirteçleri akım sitometri yöntemiyle analiz edildi. Rutin biyokimya parametreleri spektrofotometrik yöntemle otoanalizörde ölçüldü. IL-2 düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Human immunodeficiency virus (HIV) is a disease that targets the immune system of people and causes AIDS. In this study, it was aimed to investigate the effect of antiretroviral therapy on lymphocyte subgroups and T cell activation markers CD38 and HLADR in HIV positive individuals by flow cytometry. Thirty new HIV-positive patients, 30 follow-up patients who received 3 months of routine antiviral therapy, and 20 healthy individuals were included in the study as a control group. Whole blood samples were taken from all individuals in EDTA tubes for flow cytometry and hemogram measurements. Hemogram measurements were made in whole blood samples and the percentages of T, B, NK and T lymphocyte subgroups were measured by flow cytometric method in the same sample. Absolut methods were calculated according to the double platform method. In addition, CD38 and HLA-DR activation markers in T cells were analyzed by flow cytometry. Routine biochemistry data were measured in a spectrophotometric color autoanalyzer. IL-2 levels were studied by ELISA method.