Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin belediyelerde kullanımı: Çorum Boğazkale Belediyesi örneği
Use of solar energy, a renewable energy source, in municipalities: Çorum Boğazkale Municipality example
  1. Tez No: 840065
  2. Yazar: ARSLAN TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Enerji ile gelişmişlik arasında güçlü bir ilişki vardır. Ucuz ve kesintisiz enerji refahın, ekonomik büyümenin temel unsurlarından biridir. Artan nüfus ve ekonomik aktiviteye bağlı olarak enerji talebi sürekli olarak artmaktadır. Enerji ihtiyacının fosil kaynaklar yerine temiz ve sürdürülebilir kaynaklardan karşılanması çevre açısından büyük öneme sahiptir. Diğer yandan yenilenebilir enerjinin yaygın olarak kullanılması ekonomiye ve enerji arz güvenliğine önemli katkılar sunacaktır. Fotovoltaik hücrelerde verimin gün geçtikçe artması, birim maliyetlerin ucuzlaması ve sağlanan teşvikler sayesinde ülkemizde ve dünyada güneş enerjisi son yıllarda en çok tercih edilen yöntem olmuştur. Güneş enerjisine olan talebin gelecek yıllarda katlanarak artacağı öngörülmektedir. Ülkemiz güneş enerji santrali kurulumunda ve güneş paneli üretiminde son yıllarda önemli yatırımlar yapmış olmasına rağmen güneş panellerinin esas bileşeni olan fotovoltaik hücrelerde dışa bağımlıdır. Bu alanda yapılacak yatırımların gelecekte ülke ekonomisine önemli katkıları olacağı değerlendirilmektedir. Yenilenebilir enerji yatırımlarında kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifler ve özel sektörün yer alması enerji dönüşümünü hızlandıracaktır. Belediyeler tarafından yapılan yenilenebilir enerji yatırımları teşvikler sayesinde gelir sağlanan bir yöntem haline gelmiştir. Bu çalışmada detaylı olarak incelenen Boğazkale Belediyesi Güneş Enerji Santrali emsallerine göre oldukça kısa sürede kara geçen ve mali açıdan belediyeye önemli destek sağlayan bir yatırımdır. Zamanlama ve finansman yönünden örnek teşkil eden proje yer seçimi ve uygulamada yapılan bazı hatalar nedeniyle istenilen performansta üretim yapamamaktadır. Bir projenin tasarımından uygulamasına kadar olan tüm süreçlerde mühendislik disiplinine riayet edilmesi oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
There is a strong relationship between energy and development. Cheap and uninterrupted energy is one of the basic elements of prosperity and economic growth. Energy demand is constantly increasing due to increasing population and economic activity. Meeting energy needs from clean and sustainable sources instead of fossil resources is of great importance for the environment. On the other hand, widespread use of renewable energy will make significant contributions to the economy and energy supply security. Thanks to the increasing efficiency of photovoltaic cells, cheaper unit costs and the incentives provided, solar energy has become the most preferred method in our country and in the world. It is predicted that the demand for solar energy will increase exponentially in the coming years. Although our country has made significant investments in solar power plant installation and solar panel production in recent years, it is externally dependent on photovoltaic cells, which are the main components of solar panels. It is evaluated that investments in this field will make significant contributions to the country's economy in the future. The involvement of public institutions and organizations, cooperatives and the private sector in renewable energy investments will accelerate the energy transformation. Renewable energy investments made by municipalities have become a method of generating income thanks to incentives. Boğazkale Municipality Solar Power Plant, which is examined in detail in this study, is an investment that turns a profit in a very short time compared to its peers and provides significant financial support to the municipality. The project, which is exemplary in terms of timing and financing, cannot produce at the desired performance due to some mistakes made in location selection and implementation. It is very important to comply with engineering discipline in all processes from the design to the implementation of a project.