Comparison of the effects of clinical pilates and yoga exercises on fatique , quality of life and quality of sleep in individuals with fibromyalgia syndrome
Fibromiyalji sendromlu bireylerde klinik pilates ve yoga egzersizlerinin yorgunluk, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 840066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS) belirli bölgelerde hassas nokta varlığı ile kronik ağrıya yol açan ve en sık görülen romatizmal hastalıklardan olup, kişilerin yaşam kalitesini bozan, ağrı, yorgunluk, uyku bozukluğu ve diğer fiziksel semptomların eşlik edebileceği kronik bir hastalıktır. Fibromiyalji sendromunda hastalar çoğunlukla ağrıdan şikayet etmektedir, kronik ağrı şikayetinin yanı sıra uyku bozukluğu ve yaşam aktivitelerinde yetersizlik gibi bilişsel problemler kişide fiziksel kısıtlamanın yanında emosyonel bir stres oluşturmaktadır. FMS' in etiyolojisi net olarak bilinmediğinden uygulanan fizik tedavi yöntemleri tedavi etmek amacıyla değil, semptomları azaltıcı yönde uygulanmaktadır. Bu çalışma ile FMS olan bireylerde klinik pilates egzersizleri ve yoga egzersizlerinin uyku kalitesi, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğini inceleyerek iki grubu karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 2016 ACR (American College Of Rheumatology) tanı kriterlerini karşılayan ve 18-65 yaş aralığında olan FMS tanısı alan 44 kadın katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireyler Klinik pilates yöntemi 1. grup (ortalama yaş 31 ± yıl), yoga yönteminin uygulandığı 2. grup (ortalama yaş 36 ± yıl) olmak üzere 2 gruba ayrıldılar. 1. gruba (n=15) haftada 2 gün, günde 60 dakika ve toplam 12 hafta boyunca reformer aletinde klinik pilates egzersizleri uygulandı. 2. gruba (n=15) asana (postür), nefes ve gevşeme egzersizlerini içeren yoga programı haftada 2 gün, günde 60 dakika ve toplam 12 hafta boyunca uygulandı. Her iki gruba da egzersizler seans sayısı olarak eşit ve aynı fizyoterapist eşliğinde yaptırıldı. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildi, ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, fiziksel fonksiyonların etkilenimi Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ile, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile uyku kalitesine, yorgunluk Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ) ile, yaşam kalitesi Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (SF 36) ile değerlendirildi. Her iki gruba egzersiz programı uygulanmadan önce ve 12 hafta uygulanan egzersiz programının sonrasında değerlendirmeler toplamda 2 kez yapıldı. Pilates grubunda uygulanan ölçek skorlarının öncesi sonrası karşılaştırılması tüm ölçek değerlerinde (p0,05).
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFECTS OF CLINICAL PILATES AND YOGA EXERCISES ON FADICTION, QUALITY OF LIFE AND QUALITY OF SLEEP IN INDIVIDUALS WITH FIBROMYALGIA SYNDROME ABSTRACT Fibromyalgia syndrome (FMS) is one of the most common rheumatic diseases that causes chronic pain with the presence of tender points in certain parts and is a chronic disease that impairs the quality of life of individuals and may be accompanied by pain, fatigue, sleep disturbance and other physical symptoms. In fibromyalgia syndrome, patients mostly complain of pain, and cognitive problems such as sleep disturbance and inadequacy in life activities, in addition to chronic pain, creates emotional stress as well as physical restriction. Since the etiology of Fibromyalgia Syndrome is not clearly known, the physical therapy methods are not applied for the purpose of treatment, but to reduce the symptoms. With this study, we aimed to compare the two groups by examining the effectiveness of Clinical pilates exercises and Yoga exercises on sleep quality, fatigue and quality of life in individuals with Fibromyalgia Syndrome (FMS). Forty-four female participants who met the diagnostic criteria (2016 American College of Rheumatology Criteria) were diagnosed with Fibromyalgia Syndrome (FMS) between the ages of 18-65 were included in this study. The individuals participating in the study were divided into 2 groups as the 1st group (mean age 31 ± years) with the clinical pilates method and the 2nd group (mean age 36 ± years) in which the yoga method was applied. In the first group (n=15), clinical pilates exercises were applied on the reformer device for 60 minutes a day, 2 days a week, for a total of 12 weeks. The yoga program including asana (posture), breathing and relaxation exercises was applied to the 2nd group (n=15) for 60 minutes a day, 2 days a week, for a total of 12 weeks. In both groups, the exercises were performed equally in terms of the number of sessions and accompanied by the same physiotherapist. The demographic information of the individuals was recorded, the severity of pain was determined by the Visual Analogue Scale (VAS), the effect of physical functions. Sleep quality was evaluated with the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), fatigue was evaluated with the Fatigue Severity Scale (FSS), and quality of life was evaluated with the Short Form of the Quality of Life Scale (QLS SF-36). Evaluations were made twice in total before the exercise program was applied to both groups and after the exercise program applied for 12 weeks. There was a significant difference in all scale values (p0.05).