Koroner arter bypass grefti ameliyatı öncesi hastaların cerrahi anksiyete ve korkusunun ameliyat sonrası ağrı ve kardiyak semptomlar ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between surgical anxiety and fear of patients before coronary artery bypass graft surgery and postoperative pain and cardiac symptoms
- Tez No: 840067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) küresel olarak önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. KVH'ın yönetiminde; yaşam tarzı değişikliği ve tıbbi tedaviye yer verilirken cerrahi müdahaleler de önemli bir yer tutar. Koroner Arter Baypass Greft (KABG) cerrahisi, koroner arter hastalığını tedavi etmek için en sık uygulanan kalp cerrahisi prosedürü olmakla birlikte; morbidite ve mortalite açısından yüksek risk taşımaktadır. KABG ameliyatı planlanan hastalarda morbidite ve mortaliteyi yönetmede tedavinin yanında kanıta dayalı hemşirelik bakımı da alma gereksinimi duyar. Bunun için KABG cerrahisi ve hasta üzerindeki etkileri ile ilgili kanıta dayalı hemşirelik bilgisinin arttırmaya ihtiyaç vardır. Bu araştırmanın amacı, KABG ameliyatı öncesi hastaların cerrahi anksiyete ve korkusunun ameliyat sonrası ağrı ve kardiyak semptomlar ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu araştırma prospektif tanımlayıcı ilişkisel tiptedir. Bu araştırma Ankara ilinde bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Eylül-Aralık 2022 tarihleri arasında 195 KABG cerrahisi uygulanmış hasta ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Demografik Veri Formu, Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ) ve Cerrahi Anksiyete Ölçeği (CAÖ), Ağrı Değerlendirme Formu ve Kardiyak Semptom Ölçeği (KSÖ) kullanılmıştır. Bu çalışmada, katılımcıların yaş ortalamasının 61,47±9,28 olduğu ve çoğunluğunun erkek hastalar (%77,9) ve evli (%79) hastalar olduğu saptanmıştır. Bu araştırmada hastaların ameliyat öncesi anksiyetesinin (27,92±13,96) düşük ve cerrahiye bağlı korkusunun (33,04±13,18) orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Ağrıya ilişkin bulgularda postoperatif 1.gün en yüksek ağrı düzeyi (6,38±2,28) ile postoperatif 7.gün en yüksek ağrı düzeyi (3,01±2,20) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases (CVD) are one of the leading causes of death globally. In the management of CVD; While lifestyle changes and medical treatment are included, surgical interventions also have an important place. Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgery is the most commonly performed cardiac surgery procedure to treat coronary artery disease; carries a high risk of morbidity and mortality. Patients who are scheduled for CABG surgery need to receive evidence-based nursing care in addition to treatment in managing morbidity and mortality. For this, there is a need to increase the evidence-based nursing knowledge about CABG surgery and its effects on the patient. The aim of this study is to examine the relationship between surgical anxiety and fear of patients before CABG surgery and postoperative pain and cardiac symptoms.The type of this research is in prospective, descriptive and relational type. The study was conducted with 195 patients who underwent CABG surgery between September and December 2022 in the Cardiovascular Surgery Clinic of a Training and Research Hospital in Ankara. Demographic Data Form, Surgical Fear Questionary (CFQ), Surgical Anxiety Questionary (SAQ), Pain Assessment Form and Cardiac Symptom Survey (CSS) were used to collect data. In this study, it was determined that the mean age of the participants was 61.47±9.28, and the majority of them were male patients (77.9%) and married (79%). In this study, it was determined that the patients' preoperative anxiety (27.92±13.96) was low and their fear of surgery (33.04±13.18) was moderate. In terms of pain findings, it was determined that there was a statistically significant decrease between the highest level of pain on the postoperative 1st day (6.38±2.28) and the highest level of pain on the postoperative 7th day (3.01±2.20).