Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de tavuk unu kullanımına getirilecek yasaklamanın broyler entegrasyonları üzerinde ekonomik etki analizi
Economic impact assessment of possible feed ban for poultry meal in Turkey during harmonization with European Union
  1. Tez No: 242666
  2. Yazar: HALİT ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki kanatlı eti entegrasyonlarında kesimhanelerebağlı olarak çalışan rendering ünitelerinin üretim maliyetlerinin belirlenmesi,rendering ürünlerinin kanatlı yemlerindeki ekonomik ve besleyici öneminin ortayakonulması ve Avrupa Birliği'ne uyum kapsamında Türkiye'de bir yem yasağıuygulanması durumunda Kanatlı Eti Entegrasyonlarına etkisinin ne olacağının tespitedilmesidir.Avrupa Birliğinin yaşanan bazı krizlere cevaben gıda güvenliğine yönelikhazırladığı düzenlemelerden birisi Hayvansal Yan-Ürünler Direktifi (1774/2002)'dir.Buna ek olarak, TSE mücadelesi kapsamında gıda üretimi amaçlı yetiştirilenhayvanların beslenmesinde hayvansal protein kullanımı yasaklanmıştır.Yem yasağı olarak adlandırılan bu uygulamanın AB uyumu çerçevesindeülkemizde uygulanması durumunda önemli ekonomik etkileri olacağı tahminedilmektedir. Bu etkilerin öngörülebilmesi için yapılan anket çalışmasından eldeedilen rendering maliyetleri AB uygulamalarında sunulan alternatif yan ürün işlememaliyetleri ile kıyaslanmıştır. Yem maliyetlerinde meydana gelecek değişikliklerintahmin edilmesi için BRILL yem formulasyon programı ile simulasyonlaroluşturulmuştur. Yem yasağının uygulanması durumunda tavuk unu üretimindenkaynaklanan 6-14 milyon TL'lık bir katmadeğerin kaybedilmesi, alternatif değerlendirmeyöntemlerinden kaynaklanan 59 milyon TL işleme masrafı oluşması ve yemmaliyetlerindeki artıştan dolayı broyler canlı ağırlık üretim maliyetlerinde %2,64artış meydana gelmesi beklenmektedir.Türkiye'de alternatif bertaraf etme yöntemlerine yönelik mevcut bir yatırımbulunmamaktadır. Yasağın uygulanması halinde bu durum, önemli ekonomiksorunlar yanında çevresel problemlere de yol açabilecektir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the production costs of rendering unitsworking affiliated to slaughterhouses of poultry meat integrations, to introduce theeconomic and nutritious importance of rendering products in poultry feeds and toassess the impacts of possible feed ban implementation on poultry meat integrationsduring harmonization with European Union.One of the regulations which were prepared by European Union on foodsafety, in response to the crisis was Animal By-Products Directive (1774/2002).Besides, the usage of animal proteins in feeding of animals intended for humanconsumption is banned within the context of TSE struggle.In case of implementation of that decision so called ?Feed Ban?, seriouseconomic affects are expected. In terms of assessment of these economic affects; costand benefit data obtained from rendering premises by questionnaire are comparedwith the costs and benefits of alternative disposal methods which were recommendedby EU regulations. Simulations are prepared with BRILL feed formulationprogramme, to predict the possible changes in feed costs. If feed ban is adopted it isexpected; the loss of 6-14 million Turkish liras added value resulting fromproduction of poultry meal as a feed raw material, 59 million Turkish liras additionalcosts to occur from alternative disposal methods annually and broiler live weightproduction costs to increase 2.64% due to increase in feed costs.There is no available investment in Turkey for alternative disposal methods.This situation may cause environmental problems in addition to economic problemsin case of implementation of this ban.