AgSbS2 nanokristallerinin kolloidal yöntemle sentezlenmesi ve fotoelektriksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of AgSbS2 nanocrystals by colloidal method and determination of their photoelectrical properties
- Tez No: 840097
 - Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZEL, DR. ADEM SARILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, nano-noktacık ve nano-çubuksu şekilllerde AgSbS2 nanokristalleri sıcak-besleme yöntemi ile sentezlenmiştir. X-ışınları kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağıtıcı X-Işını analizi (EDX) ve güneş simülatörü ile sentezlenen nanokristallerin kristal yapısı, saflığı, bileşimi, yüzey morfolojisi ve foto-elektriksel özellikleri incelenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen nano-noktacıkların boyutları 35 nm, nano-çubukların ise boyutları 300 nm olarak hesaplanmıştır. AgSbS2'nin fotoelektriksel özellikleri incelendiğinde, film kalınlığına ve kaplama yöntemine göre akım yoğunluğunun değiştiği gözlemlenmiştir. Işık altında yapılan I-V ölçümlerinde, karanlık ortamda yapılan ölçümlere göre daha yüksek akım yoğunluğu elde edilmiştir. Bu çalışmada ise literatürde sunulan çalışmalardan farklı olarak koloidal yöntemle AgSbS2 nanoçubuksu yapıları ilk defa elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan, AgSbS2'nin kolloidal yöntemle nano-çubuksu parçacıklar şeklinde elde edilebileceği ve fotoelektriksel uygulamalarda kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, AgSbS2 nanocrystals in nano-dot and nano-rod-likes shapes have been synthesized by hot injection method. The crystal structure, purity, composition, surface morphology, photo-electrical properties of synthesized nanocrystals have been examined by using X-ray diffraction (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM), Energy Dispersion X-Ray analysis (EDX), Transmission Electron Microscopy (TEM), High Resolution TEM (HR-TEM) and Solar simulator. As a result of the analyzes, the average size of the synthesized particles in the form of nono-dots was calculated as 35 nm, and the length of the rod-like structures was calculated as 300 nm. When the photoelectric properties of nanoparticles were examined, it was observed that the current density changed depending on film thickness and coating method. The higher current density was obtained in the I-V measurements made under the light compared to the ones made in the dark environment. In this study, unlike the studies presented in the literature, AgSbS2 nanorod structures were obtained for the first time by colloidal method. From the obtained results, it was understood that AgSbS2 can be obtained in the form of nano-rod particles by colloidal method and can be used in photoelectrical applications.