Sermet Muhtar Alus'un 'Harp Zengininin Gelini' eseri üzerine söz varlığı incelemesi
Vocabulary analysis on Sermet Muhtar Alus 'Harp Zengininin Gelini'
- Tez No: 840133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bir dilin fertleri tarafından kullanılan ve o dilin tüm fertlerine ya da belli bir kesimine hitabeden dildeki tüm kelimelere o dilin söz varlığı denir. Söz varlığı sadece seslerin birleşmesiyle kurulmuş göstergeler değil, o dili konuşan kişinin ya da kişilerin maddi, manevi ve kültürel bakış açısını yansıtan en önemli araçtır. Bu bağlamda bir edebi eseri oluşturan en önemli unsurlardan biri de içerisindeki söz varlığıdır. Edebi Eserlerin söz varlığı, o eserin dilinin ve içeriğinin zenginliği hakkında bizlere bilgi verir. Yazar kullandığı söz varlığı sayesinde okuyucuyla bağ kurar, duygu ve düşüncelerini kendine has seçtiği sözcük ve sözcük öbekleriyle dilediği şekilde aktarmış olur. Bu çalışmada Sermet Muhtar Alus'un“Harp Zengininin Gelini”adlı eserinin söz varlığı anlamsal birimlere ayrılarak ortaya konulmuştur. Çalışmada öncelikle söz varlığının içeriğinde hangi kavramların bulunduğu açıklanmıştır. Ardından eserin muhteviyatındaki söz varlığı ögeleri (terimler, atasözleri, deyimler, kalıp sözler, kalıplaşmış sözler, ikilemeler, yabancı sözcükler, argo ifadeler, adlar) tespit edilmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında eserin söz varlığı ile ilgili çeşitli çıkarımlar yapılmıştır. Romanın söz varlığı unsurları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
All words used by members of a language and addressed to all members of that language, or to a certain part of it, are referred to as the vocabulary of that language. The presence of words is not merely indicators established by the confluence of voices, but is the most important tool that reflects the material, spiritual, and cultural perspective of the person or persons who speak that language. One of the most important elements that constitutes a literary work in this context is the presence of the word in it. The presence of literary works tells us about the richness of the language and content of that work. The author connects with the reader through the presence of words he uses, conveying his feelings and thoughts in the way he wishes with his distinctive words and phrases. In this study, the meaning of Sermet Mukhtar Alus' work“Harp Zengininin Gelini”was revealed by dividing it into semantic units. The study primarily explained what concepts exist in the content of the presence of the word. Then the entity elements (terms, proverbs, phrases, patterns, stereotypes, dilemmas, foreign words, slang, names) in the work were identified. Various determinations have been made regarding the existence of the work through the information obtained. Elements of the novel's meaning existence have been evaluated.