Alternatif ısıtma sistemleri ile mahal ısıtma uygulaması: Simav örneği
Space application with alternative heating systems: Simav case study
  1. Tez No: 840152
  2. Yazar: TUĞRUL ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarının başında gelen ısınma, herhangi bir alanın istenilen sıcaklığa getirilmesini sağlamak amacıyla kurulan ısıtma sistemleri ile sağlanmaktadır. Isıtma sistemlerinin gelişmesi, ısı konforunun sağlanması ihtiyacından doğmuştur. Isınma için gerekli olan enerji maliyeti ve bunun yanında çevre kirliliği, küresel iklim değişikliği, enerji kaynaklarının tükenmesi gibi faktörler ısıtma sistemlerinin çeşitliliğini artırmıştır. Söz konusu faktörler dikkate alınarak ısınma ihtiyacını giderme konusunda birçok alternatif ısıtma sistemleri geliştirilmiştir. Alternatif ısıtma sistemlerinin çeşitliliği, kişileri ısıtma sistemi seçiminde zorlamaktadır. Yapılan çalışmanın amacı, ısıtma sistemlerinin belirlenmesindeki kriterler dikkate alınarak kurulacak yöreye göre en uygununu belirlemektir. Bu çalışmada; Kütahya ili Simav ilçesinde bulunan bir idare binasının ısı ihtiyacı için en uygun ısıtma sistemi belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla; katı yakıtlı (kömür) kazan, sıvı yakıtlı (fuel-oil ) kazan, gaz yakıtlı (doğalgaz) kazan, toprak kaynaklı ısı pompası ve jeotermal enerji ile bir mahallin ısıtma uygulamasının birbirleri ile karşılaştırılarak ekonomik analizi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; yaşam döngüsü maliyeti ve küresel ısınma endişelerinin diğer kriterlere göre daha önemli hale geldiği durumlarda Simav bölgesinde bulunan öz enerji kaynaklarından jeotermal enerji ile ısınmanın en uygun alternatif olduğu sonucuna varılmıştır. Ülke ekonomisine ve enerjide dışa bağımlığın azalmasına katkı sağlaması bakımından; bu çalışmada da görüldüğü üzere jeotermal enerjiye sahip olmanın önemi açıkça anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Heating, one of the basic needs of human beings, is provided by heating systems installed to ensure that any area is brought to the desired temperature. The development of heating systems arose from the need to ensure thermal comfort. The cost of energy required for heating, as well as factors such as environmental pollution, global climate change and depletion of energy resources, have increased the diversity of heating systems. Taking these factors into consideration, many alternative heating systems have been developed to meet the heating need. The variety of alternative heating systems makes it difficult for people to choose a heating system. The aim of the study is to determine the most suitable one according to the region where it will be installed, taking into account the criteria for determining the heating systems. In this study; It is aimed to determine the most suitable heating system for the heat needs of an administration building located in Simav district of Kütahya province. To this end; An economic analysis was made by comparing the heating application of a space with solid fuel (coal) boiler, liquid fuel (fuel-oil) boiler, gas-fired (natural gas) boiler, ground source heat pump and geothermal energy. As a result of the study; Considering environmental pollution and global climate change, it has been seen that heating with geothermal energy, one of the own energy resources in the Simav region, is more advantageous. In terms of contributing to the country's economy and reducing foreign dependency on energy; As seen in this study, the importance of having geothermal energy is clearly understood.