Yapraktan ve topraktan çinko uygulamalarının fındıkta (Corylus avellana L.) besin elementi konsantrasyonu ve verim üzerine etkisi
The effect of zinc applications by leaf and soil on nutrient concentration and yield of hazelnut (Corylus avellana L.)
- Tez No: 840153
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZKUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çinko (Zn) uygulamalarının fındık (Corylus avellana L.) bitkisinin Çakıldak çeşidinde verim, randıman, yaprak ve meyvede mineral besin element konsantrasyonunu belirlemek amacıyla tesadüf bloklarında faktöriyel deneme deseninde iki yıl süre ile çakılı olarak deneme yürütülmüştür. Deneme kurulmadan önce, çinko noksanlığına sahip bahçe bulmak amacıyla 130 farklı bahçeden 0-30 cm derinlikten toprak örneği alınarak tarama çalışması yapılmıştır. Tarama çalışması sonucunda, 0.21 mg Zn kg-1 konsantrasyonunda olan çiftçi bahçesinde fındık bitkisine çinko, çinko sülfat (ZnSO4.7H2O, %22 Zn) formunda topraktan (T0=0.0 kg Zn/da, T1=1.1 kg Zn/da, T2=2.2 kg Zn/da), yapraktan (Y0 ve Y1=% 0.3 ZnSO4.7H2O L-1) ve toprak+yaprak kombinasyonu şeklinde homojen olarak uygulanmıştır. Bu çalışmada, tarama amaçlı 130 farklı fındık bahçesinden toprak örneği alınarak analizleri sonucunda, toprak örneklerinin en düşük Zn konsantrasyonu 0.05 iken en yüksek 1.94 ve ortalama olarak 0.45 mg Zn kg-1 olduğu saptanmıştır. Toprak örnekleri kritik toprak Zn değerleriyle kıyaslandığında toplam örneklerin %11'inin Zn konsantrasyonu 0.7-2.4 mg Zn kg-1 arasında olup Zn bakımından“yeterli”, %89'unun ise
Özet (Çeviri)
In order to determine the effects of zinc (Zn) applications on the yield, efficiency, leaf and fruit mineral nutrient concentrations of hazelnut (Corylus avellana L.) plant in Çakıldak variety of hazelnut plant, a two-year fixed experiment was conducted in a randomized complete block design in factorial arrangement. Before the experiment was established, a screening study was carried out by taking soil samples from 0-30 cm depth from 130 different gardens in order to find orchard with zinc deficiency. As a result of the screening study, zinc in zinc sulfate form (ZnSO4 .7H2O, 22% Zn) was applied homogeneously in the farmer's orchard (with a soil zinc concentration of 0.21 mg Zn kg-1) by soil (S0=0.0 kg Zn/da, S1= 1.1 kg Zn/da, S2=2.2 kg Zn/da), by foliar (L0 and L1=0.3% ZnSO4 .7H2 O L-1), and soil+leaf combination. In this study, soil samples were taken from 130 different hazelnut orchards for screening purposes to be analyzed and it was found that the lowest Zn concentration of soil samples was 0.05, the highest was 1.94 and the average was 0.45 mg Zn kg-1. When the soil samples were compared with the critical soil Zn values, 11% of the total samples had Zn concentrations between 0.7-2.4 mg Zn kg-1 and were classified as“adequate”in terms of Zn, while 89% had Zn concentrations