Örgütsel güvenin işyeri yalnızlığına etkisi: Sağlık çalışanları örneği
The effect of organizational trust on workplace lonely: The case of healthcare workers
- Tez No: 840194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ALPER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel güvenin işyeri yalnızlığına etkisini sağlık çalışanları üzerinde incelemektir. Araştırmanın evrenini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi hekim, hemşire, ebe, sağlık tekniker/teknisyen, idari personel ve diğer sağlık çalışanları olmak üzere 350 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”(8 madde),“Örgütsel Güven Ölçeği”(17 madde) ve“İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği”(16 madde) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Ver.23.0) programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. İkili karşılaştırılmalarda t-Testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarda One-way ANOVA testi, anlam farklılığı nedeni için Tukey testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkinin yönünü ve düzeyini belirlemek için Pearson Korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of organisational trust on workplace loneliness in healthcare workers. The universe of the research consists of healthcare workers working at Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital. The care of the research consist of 350 people, including physicians, nurses, midwiwes, health technicians, administrative staff, and other health workers.“Demographic Information Form”(8 items),“Organisational Trust Scale”(17 items), and“Loneliness in Work Life Scale”(16 items) were used data collection tools. The data obtained from the research were evaluated with the SPSS (Ver.23.0) program. In the analysis of the data, mean, standard deviation, correlation, and regression analysis were used. t-Test was used in pairwise comparisons, One-way ANOVA test was used in comparisons of more than two groups, and Turkey test was used for the reason for difference in meaning. The Pearson Correlation coefficient was used to determine the direction and dimesnsions of the relationship between dimensions.