Design of a rotary union for coolant transfer to radar system
Radar sistemine soğutma sıvısı transferi için döner eklem tasarımı
- Tez No: 840195
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde radar sistemine soğutma sıvısı transferi için döner eklem geliştirilmiştir. Belirlenen teknik isterlerleri sağlayacak şekilde yapılan tasarım ve analizler, testlerle doğrulanmıştır. Dinamik sızdırmazlık testlerinde PTFE bazlı keçelerin ENP ve HVOF kaplama ile farklı sıcaklık ve basınç şartları altında sızdırmazlık, sürtünme ve ömür performansları incelenmiştir. HVOF yöntemiyle WC/Co/Cr 86/10/4 toz kullanılarak AISI 4140+QT ıslah çeliği rotor üzerine yapılan kaplamanın uzun süreli kullanımda aşınmadan sızdırmazlık sağlayabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a rotary joint for cooling fluid transfer to the radar system is developed. The design and analysis to meet the specified technical requirements were verified by tests. In dynamic sealing tests, the sealing, friction, and life performances of PTFE-based seals with ENP and HVOF coatings under different temperature and pressure conditions were investigated. It has been shown that the coating on the AISI4140QT steel rotor using WC/Co/Cr 86/10/4 powder by HVOF method can provide sealing without abrasion in long-term use.