Pankreas kanseri kombine fototermal/kemo terapisinde altınnanopartiküllerle dekore edilmiş sıcaklığa duyarlı lipozomların kullanım potansiyelinin incelenmesi
Potential investigation of using temperature sensitive liposomes decorated with gold nanoparticles for combined photothermal/chemo therapy of pancreatic cancer
  1. Tez No: 840199
  2. Yazar: EMİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Pankreas kanseri, beş yıllık sağkalım oranı %4-8 ve ölüm oranı %98 olan oldukça ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığın görülme sıklığı ve ölüm oranları artmaktadır ve 2030 yılına kadar kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedeni olacağı tahmin edilmektedir. Pankreas kanserinin belirtileri genellikle hastalığın ileri aşamalarında ortaya çıkar ve bu da tedaviyi zorlaştırır. Cerrahi rezeksiyon mevcut tek tedavi seçeneğidir, ancak hastaların yalnızca küçük bir yüzdesinde mümkündür. Rezeksiyon yapılsa bile hastalığın nüks etme oranı yüksektir. Rezeksiyon yapılamayan hastalarda kemoterapi kullanılır, ancak tümörlerde düşük ve heterojen ilaç birikimi, tümörü çevreleyen fibrotik stroma tarafından direnç gelişimi ve toksisite gibi çeşitli faktörler nedeniyle etkinliği sınırlıdır. Nanotaşıyıcı sistemler, kemoterapinin sınırlamalarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak önerilmiştir. Özellikle lipozomların immünojenik ve toksik olmadığı bulunmuştur, bu da onları terapötik ajanların kapsüllenmesi için popüler bir seçim haline getirmiştir. Sıcaklığa duyarlı lipozomlar da ilaç salım etkinliğini indüklemek ve kanser hücrelerini yok etmek için foto-emici ve yakın kızılötesi NIR ışınlamasını kullanan yeni bir kanser terapisidir. Altın nanopartiküller, iyi foto emici özellikleri nedeniyle fototermal tedavide giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu çalışma, fototermal terapi varlığında altın nanopartiküllerle süslenmiş bir lipozomal ilaç dağıtım sisteminin hipertermi ve ilaç salım özelliklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Amaç, pankreas kanseri için sinerjik bir terapi ajanı olarak kullanılabilecek bir sistem geliştirmektir. Çalışma, hipertermi ve ilaç salınım özelliklerini kontrol etmek ve incelemek için ön araştırmaları içerecektir. Başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, formülasyon geliştirme ve in-vivo/in-vitro çalışmaları da içeren kapsamlı bir proje hazırlanacaktır. Bu çalışmanın bulguları potansiyel olarak pankreas kanseri için etkili bir tedavinin geliştirilmesine yol açarak hastaların hayatta kalma oranını ve yaşam kalitesini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a highly fatal disease with a 5-year survival rate of 4-8% and a mortality rate of 98%. The incidence and mortality rates of this disease are increasing and it is predicted to be the second leading cause of cancer-related deaths by 2030. Symptoms of pancreatic cancer often appear in the advanced stages of the disease, making it difficult to treat. Surgical resection is the only treatment option available but is only possible in a small percentage of patients. Even with resection, the recurrence rate of the disease is high. Chemotherapy is used in patients who cannot be resectioned, but its effectiveness is limited due to various factors such as low and heterogeneous drug accumulation in tumors, development of resistance by the fibrotic stroma surrounding the tumor, and toxicity. Nanocarrier systems have been proposed as a way to overcome the limitations of chemotherapy. In particular, liposomes are immunogenic and non-toxic, making them a popular choice for encapsulation of therapeutic agents. Temperature-sensitive liposomes have also been explored as an alternative to increase drug release efficacy. Also, photothermal therapy is a new cancer therapy that uses photo-absorbing and near-infrared NIR irradiation to induce hyperthermia and destroy cancer cells. Gold nanoparticles are increasingly used in photothermal therapy due to their good photo-absorbing properties. This study aims to investigate the hyperthermia and drug release properties of a liposomal drug delivery system decorated with gold nanoparticles in the presence of photothermal therapy. The aim is to develop a system that can be used as a synergistic therapy agent for pancreatic cancer. The work will include preliminary research to control and examine hyperthermia and drug release properties. Upon successful completion, a comprehensive project will be prepared, including formulation development and invivo/in-vitro studies. The findings of this study could potentially lead to the development of an effective treatment for pancreatic cancer, improving patients' survival rate and quality of life.