Denizli bölgesinde yetişen yöresel üzümlerde eser metal tayinleri
Trace metal determinations in local grapes growing in Denizli region
  1. Tez No: 840200
  2. Yazar: MÜRVET KEKEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Denizli ilindeki Bekilli, Honaz, Çal ve Buldan olmak üzere dört ilçeden toplanmış üzüm, kuru üzüm ve üzümün yetiştiği toprak örneklerinde, Cr, Pb, Cu, Ni, Fe ve Mn derişimleri alevli atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayin edilmiştir. Örnekler, analizden önce yaş yakma ve mikrodalga fırın yakma olmak üzere iki ayrı yöntemle çözünürleştirilmiştir. Her iki yakma yöntemiyle elde edilen sonuçlarda ağır metal miktarlarının, toprak örneğinde en çok, yaş üzüm örneğinde ise en az olduğu görülmüştür. Genel olarak mikrodalga fırın yöntemi ile çözünürleştirme yapılan örneklerde ağır metal düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Bulunan sonuçlar literatürdeki sınır değerler karşılaştırılmıştır. Bu iki çözünürleştirme yöntemi ile elde edilen sonuçlar %BSS bağıl standart sapma, % bağıl hata olarak karşılaştırılmıştır, sonuçlar %5'in altında bulunmuştur. Gözlenebilme sınırı değerleri (LOD) Cr için 0,2451 µg/mL, Pb için 0,1363 µg/mL, Ni için 0,1254 µg/mL, Cu için 0,1382 µg/mL, Mn için 0,0682 µg/mL, Fe için 0,3718 µg/mL; Tayin sınırı değerleri (LOQ) ise Cr için 0,4607 µg/mL, Pb için 0,4565 µg/mL, Ni için 0,2543 µg/mL, Cu için 0,3827 µg/mL, Mn için 0,1658 µg/mL, Fe için 0,8635 µg/mL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Cr, Pb, Cu, Ni, Fe and Mn concentrations were determined by flame atomic absorption spectrometry (AAS) in the soil samples of grapes, raisins and soil samples where grapes are grown collected from four districts of Denizli, Bekilli, Honaz, Çal and Buldan. Before analysis, samples were solubilized by two different methods, wet incineration and microwave incineration. In the results obtained by both solubilization methods, it was observed that the heavy metal amounts were the highest in the soil sample and the least in the fresh grape sample. In general, heavy metal levels were found to be higher in samples that were solubilized by microwave oven method. The results were compared with the limit values in the literature. The results obtained with these two solubilization methods were compared as %RSD relative standard deviation, % relative error, and the results were found below 5%. Limit of detection values (LOD) 0.2451 µg/mL for Cr, 0.1363 µg/mL for Pb, 0.1254 µg/mL for Ni, 0.1382 µg/mL for Cu, 0.0682 µg/mL for Mn, as 0.3718 µg/mL for Fe; Limit of determination values (LOQ) are 0.4607 µg/mL for Cr, 0.4565 µg/mL for Pb, 0.2543 µg/mL for Ni, 0.3827 µg/mL for Cu, 0.1658 µg/ for Mn mL was calculated as 0.8635 µg/mL for Fe.