Salgın hastalıklar bağlamında küresel kamusal mal olarak sağlık hizmetleri
Health services as global public goods in the context of pandemic diseases
- Tez No: 840202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİYE YASEMİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, salgın hastalıkların küresel düzeyde etkisini ve sağlık hizmetlerinin küresel kamusal mal olarak değerlendirilmesinin önemini incelemektedir. Salgın hastalıklar, hızlı bir şekilde yayılabilen ve toplumları tehdit eden bulaşıcı hastalıklardır. Son yaşanan COVİD-19 salgını, salgın hastalıkların küresel kamu sağlığına olan etkisini bir kez daha ortaya koymuştur. Sağlık hizmetleri, salgın hastalıkların önlenmesi, kontrolü ve tedavisi için temel bir bileşendir. Sağlık hizmetlerinin küresel kamusal mal niteliğine sahip olması ile uluslararası iş birliğinin ve politika geliştirmenin önemi ortaya çıkmaktadır. Uluslararası bilgi paylaşımı, kaynakların adil dağılımı, sağlık alt yapısının güçlendirilmesi, araştırma ve geliştirme çalışmalarına yapılan destekler, küresel sağlık hizmetlerinin etkinliği ve sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez, salgın hastalıkların küresel kamu sağlığına olan etkisini ve sağlık hizmetlerinin küresel kamusal mal olarak değerlendirilmesinin önemi konusunda bilinci arttırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the global impact of pandemic diseases and the importance of considering health services as a global public good. Epidemic diseases are infectious diseases that can spread quickly and threaten societies. The recent COVID-19 pandemic has once again demonstrated the impact of epidemic diseases on global public health. Health services are an essential component for the prevention, control and treatment of epidemic diseases. With the fact that health services have the nature of a global public good, the importance of international cooperation and policy development is emerging. International information sharing, fair distribution of resources, strengthening healthcare infrastructure, and support for research and development are of great importance in terms of the effectiveness and sustainability of global health services. This thesis aims to raise awareness about the impact of pandemic diseases on global public health and the importance of recognizing health services as a global public good.