COVID-19 pandemi döneminde iş performansı ile ilişkili faktörler: Mersin İl Sağlık Müdürlüğü örneği
Factors related to business performance during the COVID-19 pandemic period: The example of Mersin Provincial Health Directorate
  1. Tez No: 840203
  2. Yazar: ELİF TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN TEKİNGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çin'in Wuhan kentinde 2019 yılının aralık ayında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 bulaşıcılığı yüksek olan bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020'de COVID-19 pandemi olarak ilan edilmiştir. Pandeminin artış göstermesiyle birlikte sağlık personeline duyulan ihtiyaç artmıştır. Çalışmamızın amacı COVID-19 pandemisinde iş performansı ile ilişkili olan iş yükü iş-aile yaşam çatışması faktörlerinin araştırılmasıdır. Araştırma evrenini Mersin İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapan sağlık çalışanları oluşmaktadır. Araştırmaya 375 sağlık personeli katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“İş Performansı Ölçeği”,“İş-Aile Yaşam Çatışması Ölçeği”,“İş Yükü Ölçeği”ve kişisel ve iş özelliklerini öğrenmek amacıyla“Kişisel ve İş Bilgi Formu”kullanılmıştır. İstatistiksel olarak, Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis H Testi, korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analizine göre; aile-iş çatışması ile iş-aile yaşam çatışması ölçeği arasındaki ilişki anlamlı, aile çatışması ile iş yükü ölçeği arasındaki ilişki anlamlı, iş-aile çatışması ile iş performansı ölçeği arasındaki anlamsız, aile-iş çatışması ile iş-aile yaşam çatışması ölçeği arasındaki ilişki anlamlı, aile-iş çatışması ile iş yükü ölçeği arasındaki ilişki anlamlı, iş çatışması ile iş performansı ölçeği arasındaki ilişki anlamlı, iş-aile yaşam çatışması ölçeği ile iş yükü ölçeği arasındaki anlamlı, iş-aile yaşam çatışması ölçeği ile iş performansı ölçeği arasındaki ilişki anlamlı, iş yükü ölçeği ile iş performansı ölçeği arasındaki ilişki anlamsız elde edilmiştir. Diğer bir korelasyon analize göre ise; yaş ile iş-aile çatışması arasındaki ilişki anlamsız, yaş ile aile-iş çatışması arasındaki ilişki anlamsız yaş ile iş-aile yaşam çatışması ölçeği arasındaki ilişki anlamsız, yaş ile iş yükü ölçeği arasındaki ilişki anlamsız, yaş ile iş performansı ölçeği arasındaki ilişki anlamsız elde edilmiştir. COVID-19 pandemisiyle iş performansını etkileyen iş yükünde oluşan artış aynı zamanda iş-aile yaşam dengesini etkilemiştir. Sağlık personelin iş yükünün azaltılması iş performansında artışa aynı zamanda iş-aile yaşam dengesinin de düzelmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19, which started in Wuhan, China, in December 2019 and has an impact on the whole world, is a respiratory disease with a high rate of lesions. It was declared a COVID-19 pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020. With the emergence of the increase of the pandemic, health forces have power features. The aim of our study is to improve work performance in the COVID-19 pandemic, where workload is in work-family life conflict. The research population consists of healthcare professionals working in Mersin Provincial Health Directorate. 375 healthcare personnel participated in the research.“Job Performance Scale”,“Work-Family Life Conflict Scale”,“Work Workload Scale”were used as data collection tools and“Personal and Work Information Form”was used for personal and job information training. Statistically, Mann Whitney U Test, Kruskall Wallis H Test and appearance analysis were performed. According to correlation analysis; The relationship between family-work conflict and work-family life conflict scale is significant, the relationship between family conflict and workload scale is significant, the relationship between work-family conflict and work performance scale is insignificant, the relationship between family-work conflict and work-family life conflict scale is significant. , the relationship between family-work conflict and workload scale is significant, the relationship between work conflict and work performance scale is significant, the relationship between work-family life conflict scale and workload scale is significant, the relationship between work-family life conflict scale and work performance scale is significant, The relationship between the workload scale and the job performance scale was found to be insignificant. According to another correlation analysis; The relationship between age and work-family conflict is insignificant, the relationship between age and family-work conflict is insignificant, the relationship between age and work-family life conflict scale is insignificant, the relationship between age and workload scale is insignificant, the relationship between age and work performance scale is insignificant. The increase in workload that affected work performance due to the COVID-19 pandemic also affected work-family life balance. It is predicted that reducing the workload of healthcare personnel will contribute to an increase in work performance and also to an improvement in work-family life balance.