Üretkenlik karşıtı iş davranışları ile hasta güvenliği kültür algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Mersin ili örneği
Examination of the relationship between anti-productivity business behaviors and patient safety culture perception: The case of Mersin
- Tez No: 840204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN TEKİNGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada hemşirelerin üretkenlik karşıtı iş davranışları ile hasta güvenliği kültür algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni Mersin ilindeki üç özel hastane ve bir üniversite hastanesinde fiili olarak çalışan 898 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmaya 380 hemşire katılmıştır. Çalışmada hemşirelerin, hasta güvenliği kültür algısını değerlendirmek amacıyla Agency for Healthcare Research and Quality tarafından 2004 yılında geliştirilen Hospital Survey on Patient Safety Culture hasta güvenliği kültürü hastane anketi ve Bennett ve Robinson'ın (2000)“çalışanların kasıtlı bir şekilde önemli örgüt kurallarını ihlal ederek örgüte ve örgütün üyelerine zarar veren davranışlar”olarak tanımladığı sapkın işyeri davranışlarını ölçümleme amacıyla“Kişilerarası ve Örgütsel Sapkınlık Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca hemşirelerin iş ve kişisel özelliklerini belirlemek için de sorular yer almaktadır. İstatistiksel olarak t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizleri yapılmıştır. Korelasyon analizlerine göre üretkenlik karşıtı iş davranışları ile hasta güvenliği kültür algısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Aynı zamanda hasta güvenliği kültür algısı ile üretkenlik karşıtı iş davranışlarının alt boyutları olan bireye zarar veren davranışlar ve örgüte zarar veren davranışlar arasında da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Üretkenlik karşıtı iş davranışları birçok farklı boyuttan oluşmaktadır. Üretkenlik karşıtı iş davranışlarının çok boyutlu olması, belirleyicilerinin de çeşitlenmesine neden olmaktadır. Bu noktada, davranışların sadece kişisel özelliklerden kaynaklanmadığı durumsal belirleyicilerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Öznesi insan olan sağlık hizmetlerinde üretkenlik karşıtı davranışların hasta, çalışan ve kuruma ciddi sonuçları olması nedeniyle çalışanların bu tür davranışlardan kaçındığı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between nurses' counterproductive work behaviors and patient safety culture perception. The population of the research consists of 898 nurses actually working in three private hospitals and one university hospital in Mersin province. 380 nurses participated in the research. In the study, the Hospital Survey on Patient Safety Culture patient safety culture hospital survey, developed by the Agency for Healthcare Research and Quality in 2004, was used to evaluate nurses' perception of patient safety culture, and Bennett and Robinson's (2000) study included“employees deliberately breaking important organizational rules and entering the organization.”“Interpersonal and Organizational Deviance Scale”was used to measure deviant workplace behaviors, which are defined as“behaviors that harm the members of the organization”. There are also questions to determine the work and personal characteristics of nurses. Statistically, t test, one-way analysis of variance and correlation analyzes were performed. According to correlation analyses, no significant relationship was found between counterproductive work behaviors and patient safety culture perception. At the same time, no significant relationship was found between patient safety culture perception and behaviors that harm the individual and behaviors that harm the organization, which are the sub-dimensions of counterproductive work behaviors. Counterproductive work behaviors consist of many different dimensions. The fact that counterproductive work behaviors are multidimensional causes their determinants to diversify. At this point, it is thought that behaviors are not only caused by personal characteristics but also situational determinants are effective. It can be argued that in health services, where the subject is human, anti-productive behavior has serious consequences for the patient, the employee and the institution, so employees avoid such behavior.