Phase-equivalent supersymmetric deep and shallow potentials
Faz-eşdeğerli süpersimetrik derin ve sığ potansiyeller
  1. Tez No: 84021
  2. Yazar: OKAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET FAZ-EŞDEGERLİ SÜPERSİMETRİK DERİN VE SIG POTANSİYELLER ÖZER Okan Yüksek Lisans Tezi Fizik Mühendisliği Tez Danışmanı: Doç. Dr Bülent GÖNÜL Temmuz 1999, 80 sayfa Bu çalışmada biz, son zamanlarda çok fazla dikkat çeken, Supersimetrik Kuantum Mekaniğinin teorik formülasyonunu gözden geçirdik ve bu metodu, düşürülmüş taban durumu haricinde spektrumu derin bir potansiyelinkine denk, faz- eşdeğerli sığ bir potansiyelin elde edilmesinde kullandık. Söz konusu teknikle, herhangi bir potansiyelin spektrumunda karşılaşılan fiziksel olmayan Pauli yasaklanmış bağlı durumlar, faz kayması korunarak, denebilir. Sunulan yaklaşım kesindir ve iki potansiyelin dalga fonksiyonları arasında diferansiyel ilişki sağlamaktadır. Supersimetrik metod a+a saçılması, döteron ve nBe sistemlerine uygulandı. Karşılık gelen dalga fonksiyonlarındaki düğüm sayılarının farklı olmasına rağmen; fiziksel olmayan bağlı durumlar içeren derin potansiyeller veonun süpersimetrik, sığ, Pauli yasaklanmış durumları düşürülmüş faz-eşdeğerli eşinin çok benzer fiziksel nicelikler verdiğini gösterdik. Bu, Pauli prensibinin hemen hemen iki denk davranışını göstermektedir. Bulunan sonuçların ışığı altında nükleer etkileşimlerin süpersimetri görünüşü tartışıldı. Anahtar Kelimeler Süpersimetrik Kuantum Mekaniği, Faz-Eşdeğerli Potansiyeller. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHASE-EQUIVALENT SUPERSYMMETRIC DEEP AND SHALLOW POTENTIALS ÖZER Okan M. Sc. in Physics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr Bülent GÖNÜL July 1999, 80 pages In this work we review theoretical formulation of the Supersymmetric Quantum Mechanics, which has received a lot of attention in the literature recently, and apply it to the determination of a shallow potential which is phase-equivalent to a deep potential, whose bound spectrum is identical except for the ground state which is suppressed. With this method, the non-physical Pauli forbidden bound states encountered in the spectrum of any potential can be eliminated, preserving the phase shift. The present approach is exact and provides differential relations between the wavefunctions of the two types of potentials. The method is applied to the a+a scattering, the deuteron and 11Be systems. We show that the deep potentials involving unphysical bound states and its supersymmetric, shallow, phase-equivalent partner excluding Pauli forbidden states give very similar physical quantities, although the corresponding eigenstates differ iiiin the node-number. This lends support to two nearly equivalent treatments of the Pauli principle. The supersymmetry aspect of nuclear interactions in the light of the calculation results obtained is discussed. Keywords : Supersymmetric Quantum Mechanics, Phase-Equivalent Potentials. IV