Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenlerine göre din öğretiminde duygu eğitimine yönelik görüşlerinin incelenmesi
An investigation of the opinions of Religious Culture Ethics teachers towards emotional education in religious education
- Tez No: 840237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmada Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretmenlerinin din öğretiminde duygu eğitiminin rolüne yönelik görüşlerini tespit etmek ve analiz etmek amaçlanmıştır. Duygu eğitimi öğrencilerin duygusal zekâ, ahlaki değerler ve din anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olabilecek önemli bir unsurdur. Araştırmanın örneklemini Afyonkarahisar il merkezinde MEB'e bağlı farklı türde okullarda görev yapan farklı yaş grubundan 21 DKAB öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma modeli, görüşme tekniğinin türlerinden biri olan mülakat tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin çoğunluğunun duygu eğitiminin din öğretiminde önemli bir rol oynadığını, duygu eğitiminde farkındalığın artırılması gerektiğini, öğretim programında duygu eğitimine daha fazla yer verilmesi gerektiğini, ders kitaplarında duygu eğitimi ile ilgili bölümlerin azlığı ve artırılması gerekliliğini daha ortaya koymaktadır. Sonuçlar DKAB öğretmenlerinin duygu eğitimine yönelik farkındalığın artırılması ve bu alanda daha fazla destek sağlanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Our research aims to understand the views of DKAB teachers on this subject by focusing on the role emotion education in the religious education process.Emotion education is an imporlant element that can help students develop their understanding of emotional intelligence, moral values, and religion. The sample of the research consist of 21 Religious Culture and Moral Knowledge teachers selected from different age groups working in different types of public schools affiliated to the Ministry of National Education in Afyonkarahisar city center. Qualitative research model was used in this study, which aimed to determine the views of DKAB teachers about emotion education in religious education and teaching. The interview technique, which is one of the types of interview technique, was used in the research. The finding reveal that the majority of teachers believe that emotion education plays an important role in religious teaching. The results highlight the importance of raising awareness of DKAB teachers about amotion education and providing more support in this area.