Dijital rekreasyon faaliyetlerine katılımın bireysel nitelikler ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of participation in digital recreation activities with personal characteristics and quality of life
- Tez No: 840238
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, dijital rekreasyon faaliyetlerine katılımın bireysel nitelikler ve yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş ve nicel bir araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Antalya ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri bireyler arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 384 gönüllü katılımcı oluşturmuştur. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu, Dijital Rekreasyon Faaliyetlerine Katılım Formu ve Yaşam Kalitesi Ölçeğini içeren bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 21 Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Farklılık testleri için t-testi ve Anova analizleri kullanılmış, değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, dijital rekreasyon faaliyetlerine katılımın cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve gelir durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken; medeni durum değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bunun yanında, yaşam kalitesinin cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken; yaş, eğitim durumu ve gelir durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Diğer taraftan bulgular, dijital rekreasyon faaliyetlerine katılım ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönlü, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between participation in digital recreation activities and individual characteristics and quality of life. The research was conducted in the relational survey model and a quantitative research design was used. The sample of the study consisted of a total of 384 volunteer participants selected by simple random sampling method among individuals aged 18 and over living in Antalya. Research data was collected using a survey form including a personal information form, Participation in Digital Recreation Activities Form and Quality of Life Scale. The data obtained was analyzed using SPSS 21 Package Program. T-test and ANOVA analyzes were used for difference tests, and correlation analysis was performed to examine the relationship between variables. As a result of the research, it was determined that while participation in digital recreation activities did not differ significantly according to gender, age, education level and income variables; there was a significant difference according to the marital status variable. In addition, it was determined that while quality of life does not differ significantly according to gender and marital status variables; there was a significant difference according to age, education level and income variables. On the other hand, the findings showed that there was a positive, weak and statistically significant relationship between participation in virtual recreation activities and quality of life.