Tokat-Zile-Güzelbeyli kasabasında uygulanan arazi toplulaştırmasında benimsemeyi etkileyen faktörlerin ve çiftçi eğilimlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the determination of the factors effecting the farmers adaptation behaviours to land consolidation applied in Güzelbeyli town on Zile country of Tokat province and their inclination to this applicati
  1. Tez No: 84025
  2. Yazar: SEVİLAY ALMUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET TOKAT - ZİLE - GÜZELBEYLİ KASABASINDA UYGULANAN ARAZİ TOPLULAŞTIRMASINDA BENİMSEMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN VE ÇİFTÇİ EĞİLİMLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Sevilay ALMUS Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1999, 137 sayfa Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nuray KIZILASLAN Jüri: Prof.Dr. A. Zafer GÜRLER Jüri: Yrd. Doç. Dr. Yaşar AKÇAY Jüri: Yrd. Doç. Dr. Nuray KIZILASLAN Bu araştırma, arazi toplulaştırması uygulanan Tokat - Zile - Güzelbeyli Kasabasındaki çiftçilerin, toplulaştırmayı benimseme davranışlarını etkileyen faktörleri ortaya koymak ve çiftçi eğilimlerini belirtmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri, araştırma bölgesindeki arazi toplulaştırmasını benimseyen 72 üretici ve benimsemeyen 39 üretici ile görüşülerek elde edilmiştir. Araştırmada toplulaştırmayı benimseyen ve benimsemeyen üreticiler arasında bir farklılık olup olmadığını ortaya koymak amacıyla Khi-Kare analizi yapılmıştır.Analizlerin sonucunda üreticilerin toplulaştırmayı benimsemelerinde sosyal katılım düzeyi, arazi toplulaştırması bilinç düzeyi, tarımsal konularda bilgi alma kaynaklan, yayım elemanları tarafından ziyaret edilme durumu, yayımcılarla görüşüp görüşmeme durumu, üreticilerin toplulaştırma ile ilgili yapılan toplantıya katılma durumu, üreticilerin proje uygulamasından sonraki düşüncelerinin etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca, araştırmada toplulaştırmayı benimseyen üreticilerin farklı toplulaştırma bilinç düzeylerinde ekonomik faktörler itibariyle gruplar arasındaki farklılığın ölçülmesinde varyans analizine başvurulmuştur.Analiz sonuçlarına göre toplulaştırmayı benimseyen üreticilerin işletme genişliği bakımından gruplar arasındaki farklılık önemli bulunmuştur. Ayrıca, iki grup ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığının belirlenmesinde kullanılan t testi sonucuna göre arazi toplulaştırmasını benimseyen ve benimsemeyen üreticilerin işletme genişliği, parsel sayıları, toplulaştırma öncesi ve sonrasında sahip oldukları sulu arazi varlığı, toplulaştırma sonrası sahip oldukları yolu olan parsel sayısı, tarım ürünleri yıllık satış tutan, brüt üretim değerleri bakımından grup ortalamaları arasındaki fark önemli bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Arazi Toplulaştırması, Tarımsal Yayım, Arazi Toplulaştırmasında Tarımsal Yayım, Sosyo- Ekonomik Faktörler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF THE FACTORS EFFECTING THE FARMERS' ADAPTATION BEHAVIOURS TO LAND CONSOLIDATION APPLIED IN GÜZELBEYLİ TOWN OF ZİLE COUNTY OF TOKAT PROVINCE AND THEIR INCLINATION TO THIS APPLICATION. Sevilay ALMUS Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Masters Thesis 1999, 137 Page Supervisor: Asst. Prof. Dr. Nuray KIZILASLAN Jury: Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER Jury : Asst. Prof. Dr. Yaşar AKÇAY Jury : Asst. Prof. Dr. Nuray KIZILASLAN The main purpose of this study was to put forward the factors effecting the farmers' adaptation behaviours to land consolidation applied in Güzelbeyli town of Zile county of Tokat province and the farmers' inclination to the application. The data of the study were obtained through interviews from 1 1 1 farmers 72 of whom had adapted the application and 39 of whom hadn't adapted it. A Khi-Square analysis was performed to determine whether there is a difference between the farmers who adapted and didn't adapt the land consolidation. The results of the analysis indicated that there were some factors effecting the adaptation of land consolidation such as social participation level, consciousness level of land consolidation, information sources to get knowledge about agricultural subjects, being visited by the information distributors, seeing these people, receiving the result of the researches by the farmers, the attendance of the farmers to the meetings about land consolidation, the idea; of farmers after the project application. A variation analysis was done to determine the difference between groups in terms of economic factors at the various conscioviness levels of land consolidation adaptation of the farmers who adapted the land consolidation. According to the results of the analysis it was found that there was an important difference between the groups in terms of the establishment size of the farmers adapting the land consolidation. Also, according to the t - test results performed to determine whether the mean difference between the two groups those who adapted the land consolidation and those who didn't adapt is statistically significant, there were significant differences between the two groups means in the followings: the establishment size plot number, irrigatable land property ownership before and after the land consolidation, plot numbers that have road facility after the land consolidation, sale income from the agricultural crops and gross production values. Key Words : The Land Consolidation, Agricultural Extension, Agricultural Extension on Land Consolidation.Social - Economic Factors