Üniversite öğrencilerinde kumar bağımlılığı ve dürtüsellik ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between gambling addiction and impulsivity in university students
- Tez No: 840252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmayla, üniversite öğrencilerinde giderek yaygınlaşmaya başlayan kumar bağımlılığının dürtüsellikle olan ilişkisi incelenmek istenmiş ve bu doğrultuda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ndeki 489 öğrencinin katılımıyla çalışma yürütülmüştür. Ankette öğrencilerin demografik bilgileri için hazırlanmış bir form, patolojik kumar oynama davranışını ölçmek için South Oaks Kumar Tarama Testi (SOKTT) ve dürtüsellik ilişkisini incelemek için Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu (BIS-11-KF) kullanılmıştır. Toplanılan veriler IBM SPSS 22 paket programıyla analiz edilmiş ve bulgular bu doğrultuda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between gambling addiction and impulsivity, which has become increasingly common among university students, and in this direction, the study was conducted with the participation of 489 students at Tokat Gaziosmanpaşa University. In the survey, a form prepared for demographic information of the students, South Oaks Gambling Screening Test (SOGS) to measure pathological gambling behavior and Barratt Impulsivity Scale Short Form (BIS-11-SF) to examine the relationship with impulsivity were used. The collected data were analyzed with IBM SPSS 22 package program and the findings were discussed accordingly.