Türkiye'de islamcı dergilerde hilafet söylemleri
Caliphate discourses in islamist journals in Turkey
  1. Tez No: 918696
  2. Yazar: FİKRİYE YÜCESOY ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AYKUT TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Türkiye'deki İslamcı hareketlerin Ana akım İslamcı ve Radikal İslamcı hareketler olarak kavramsallaştırıldığı bu çalışmada dört dergi üzerinden karşılaştırmalı olarak hilafet söylemleri üzerinden İslamcı hareketlerin tarihyazımı ve hafıza üretimine odaklanılmıştır. Ana akım İslamcı hareketten Umran ve Derin Tarih dergileri, Radikal İslamcı hareketten Haksöz ve İktibas dergileri tercih edilmiştir. İslamcı hareketler yekpare bir yapıda değildir. Çalışmada Türkiye'deki İslamcı hareketler için daha kapsayıcı bir kavramsallaştırma ve analiz için de İslamcı hareketlerin söyleme göre değişebilen konumlarını okumayı mümkün kılan bir yöntem önerilmiştir. Hilafet söylemleri çerçevesinde Türkiye'deki İslamcı hareketlerin farklı hilafet tahayyülleri bulunur. Bu bağlamda gerçekleştirdikleri tarihyazımında farklı hafıza üretimleri söz konusudur. Maurice Halbwachs'ın kolektif hafıza kavramı ve Bernard Lewis'in“icat edilen tarih”kavramı üzerinden analiz edilen dergilerdeki yazılar hem aktüel olaylar hem de bahsi geçen tarih anlatılarını ele alan eleştirel tarih çalışmalarıyla paralel okumaya tabi tutulmuş ve anlatılarda susturulan tarihsel olaylar, olgular gösterilmiştir. Böylece, İslamcı hareketlerin tarihyazımının alternatif resmi tarih anlatısı olduğu gösterilmiştir. Hilafet çerçevesinde gerçekleşen tarihyazımı ve hafıza üretimi üzerinden de Ana akım İslamcıların kolektif hafızasının jeo-nostaljik bir Yeni Osmanlıcı anlatı, Radikal İslamcıların kolektif hafızasının da Dört Halife devri romantizmi olduğu öne sürülmektedir. Şimdiyle ve geçmişle ilişkileri bu farklı kolektif hafızalarla şekillenmekte ve çeşitlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study conceptualizes Islamist movements in Turkey as consisting of Mainstream Islamist and Radical Islamist factions, focusing on the historiography and memory production of these movements through the lens of caliphate discourses as presented in four magazines. The magazines selected for analysis include Umran and Derin Tarih from the mainstream Islamist movement, and Haksöz and İktibas from the radical Islamist movement. It is essential to recognize that Islamist movements are not monolithic. This study proposes a more inclusive conceptualization of Islamist movements in Turkey and introduces a methodology for analysis that allows for an examination of the evolving positions of these movements in relation to discourse. Within the framework of caliphate discourses, Islamist movements in Turkey articulate distinct imaginaries of the caliphate, leading to varied memory productions in their historiography. The analysis employs Maurice Halbwachs' concept of collective memory and Bernard Lewis' notion of“invented history.”The articles in the selected journals are subjected to a parallel reading alongside current events and critical historical studies that address the historical narratives in question. This approach highlights the historical events and facts that are often silenced in these narratives, demonstrating that the historiography of Islamist movements serves as an alternative official historical narrative. Through the exploration of historiography and memory production within the context of the caliphate, it is argued that the collective memory of mainstream Islamists reflects a geo-nostalgic Neo-Ottomanist narrative, while the collective memory of radical Islamists embodies a romanticism of the era of the Four Caliphs. These differing collective memories shape and diversify their relationships with both the present and the past.