Siirt yöresinde dışkı muayenesine göre köpeklerde bulunan sindirim sistemi helmintleri
Digestive system of helmınths founded in dogs according to feces examınation in Siirt
  1. Tez No: 369834
  2. Yazar: İBRAHİM NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE BİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Nas İ. Dışkı Muayenesine Göre Köpeklerde Görülen Sindirim Sistemi Helmintleri. YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2014. Bu çalışma ile dışkı muayenesine göre köpeklerde görülen sindirim sistemi helmintlerinin yayılışının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 10.07.2013- 12.08.2013 tarihleri arasında Siirt ilinde seçkisiz yöntemle seçilen sahipli ve sahipsiz köpeklerden alınan dışkı örnekleri önce makroskobik olarak muayene edilmiş ve daha sonra dışkı inceleme yöntemlerinden Nativ-Lugol, Yüzdürme ve Sedimantasyon yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada 53 sahipli köpeğin 22 (%41.5)'inde ve 52 sahipsiz köpeğin 39 (%75)'unda olmak üzere toplamda 105 köpeğin 61 (%58.1)'inde parazite rastlanmıştır. Erkek (%57.9) ve Dişi (58.3) köpeklerin enfeksiyon oranı ise birbirine yakın bulunmuştur. Aynı zamanda 0-3 (%85.2) yaş grubu köpeklerin oranı 4-7 (%50.8) yaş grubu ve 8-13 (%40) yaş grubu köpeklerin oranından yüksek çıkmıştır. Bu köpeklerin 33 (%31.4)'inde Toxocara canis, 28 (%26.7)'inde Toxascaris leoanina, 17 (%16.2)'sinde Taenia spp., 8 (%7.6)'inde Capillaria spp., 8 (%7.6)'inde Dipylidium caninum, 6 (%5.7)'sında Spirocerca lupi, 5 (%4.8)'inde Ancylostoma canium, 4 (%3.8)'ünde Uncinaria stenocephala, 3 (%2.8)'sinde Trichuris spp. olmak üzere 9 farklı helmint türü tespit edilmiştir. Çalışmada köpek ırklarından Kangal (%65.9), Labrador (%46.7), Alman Çoban köpeği (%61.5) ve Bekçi köpeği (%50) olmak üzere 4 farklı köpek ırkı incelenmiş ve aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Aynı zamanda köpeklerde beslenmeye bağlı parazitlik durumuna da bakılmış ve Pişmemiş gıdalar ve diğer besinler (%75) ile beslenen köpeklerin oranının Hazır mama ve pişmiş gıdalar (%41.5) ile beslenen köpeklerden yüksek çıktığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak Siirt'te ilk defa yapılan bu çalışmada tespit edilen helmintlerin hem sahipli hemde sahipsiz köpeklerde önemli oranda görülmesi ve bu helmintlerin insanlara bulaşabileceği gözönünde bulundurularak ciddi önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nas İ. Digestive Tract Helminths Viewed in Dogs According To Fecal Examination. The University of Yüzüncü Yıl, Institute of Medical Sciences, Postgraduate Thesis, Van, 2014. By this way it is aimed to determine the spread of the digestive tract helminths according to fecal examination. In this study made between 10.07.2013-12.08.2013 fecal samples that taken from owned and stray dogs randomly are examined macroscopically at first. And than it is examined by using of these fecal examination methods: Nativ-Lugol, Flotation and Sedimentation. In research, from 53 owned dogs, 22 (%41.5), from 39 stray dogs (%75), at total 61 (%58.1) from 105 dogs parasites are found. The infection rate of male (%57.9) and female (%58.3) are found close. At the same time, the rate of 0-3 aged dogs (%85.2) are higher than 4-7 aged dogs (%50.8) and 8-13 aged dogs (%40). 33 (%31.4) from these patient Toxocara canis, from 28 (%26.7) Toxascaris leoanina, from 17 (%16.2) Taenia spp., from 8 (%7.6) Capillaria spp., from 8 (%7.6) Dipylidium caninum, from 6 (%5.7) Spirocerca lupi, from 5 (%4.8) Ancylostoma canium, from 4 (%3.8) Uncinaria stenocephala and from 3 (%2.8) Trichuris spp. (9 different type of helminths) are detected. In study, among dog greeds, Kangal (%65.9), Labrador (%46.7), German shepherd dog (%61.5), watchdog (%50) and four different dogs greed were examined, but no significant difference were found among them. At the same time, depending on nutrition, parasitism status was examined too. And the rate of dogs that feed on raw food (%75) are found higher than the dogs that feed on cooked and dog food (%41.5). Consequently in this study that taken place in Siirt at the first time, high rate of Helminths were found in both owned and stray dogs. These helminths can spread to people too. So serious measures must be taken.