Yeni medya öznelerinin ifade hürriyeti
Freedom of expression of new media subjects
- Tez No: 840306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bilişim teknolojilerinin ve eşliğinde internetin gelişimi, medya ve iletişim alanında büyük çaplı dönüşümlerin fitilini ateşlemiştir. Bu sürekli değişim ve gelişim hali giderek artan bir ivmeyle durmaksızın devam etmektedir. Günümüzde kablosuz bağlantı sayesinde mobil teknolojiler de çeşitlenerek yaygınlaşmaktadır. Bugün eriştiğimiz noktada yeni medyanın diğer alanlarla birlikte hukuku da etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. Bu tez çalışmasının ana ekseninde, özellikle Türkçe literatürde geniş anlamıyla hakkında oldukça az çalışma yapılan yeni medya yer almaktadır. Gerçekten de yeni medya üzerine söylenmiş sözlerin ekserisi, yeni medyayı salt sosyal medyadan ibaret olarak ele alan çalışmalardan oluşmaktadır. Yeni medyanın yalnızca zamansal veya teknolojik olarak değil; söylem ve yöntem olarak da“yeni”olduğunu hatırdan çıkarmadan girişilen multidisipliner karakterli bir hukuk tezi olan bu çalışmada, yeni medyanın karşılıklı etkileşimli doğasıyla tesir ettiği ifade hürriyeti ele alınmıştır. Bu çalışma kapsamında, yeni medyaya etraflı bir tanım getirme gayesi eşliğinde, yeni medyanın hukuk alanında yol açtığı etkiler nazara alınarak ve kimlerin yeni medya öznesi oldukları tespit edilerek yeni medyada ifade hürriyetinin kullanımı incelenmiştir. Bu çaba esnasında, yeni medyaya dair iletişim kuramının tarihsel gelişimi, ifade hürriyetinin temelleri, doktrindeki yaklaşımlar, temel hukuki metinler ve mevzuattan destek alınmıştır. Bu çalışmada özelikle yeni medyada ifade hürriyetine ilişkin içtihat ışığında yol alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of information technologies and the internet has fuelled largescale transformations in the field of media and communication. This state of constant change and development continues unceasingly with increasing momentum. Today, thanks to wireless connectivity, mobile technologies are also diversifying and becoming widespread. At the point we have reached today, it is an undeniable fact that new media affects the law along with other fields. The main axis of this thesis is the new media, about which there are very few studies, especially in Turkish literature. Indeed, most of what has been said on new media consists of studies that deal with new media only as social media. This study, which is a law thesis with a multidisciplinary character, attempted by keeping in mind that the new media is“new”not only temporally or technologically, but also in terms of discourse and method, deals with the freedom of expression affected by the interactive nature of the new media. Within the scope of this study, the use of freedom of expression in the new media has been analysed by considering the effects of the new media in the field of law and determining who are the subjects of it, with the aim of providing a comprehensive definition of the new media. In this effort, the historical development of communication theory on new media, the foundations of freedom of expression, approaches in the doctrine, basic legal texts and legislation have been taken as sources. This study is guided especially by the case law on freedom of expression in the new media.