Tarih-i Muntazam-ı Nâsırî (622-750): Tercüme ve değerlendirme
Tarikh-i Muntazam-i Nasiri (622-750): Translation and evaluation
- Tez No: 840327
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIG MUSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Muhammed Hasan Han (1843-1896), Kaçarlar döneminde İran'ın önemli devlet adamlarından biri İtimadüssaltana olmuştur. Kendisi İran'ın Paris Büyükelçiliğinde diplomat olarak çalışmış, daha sonraları Devlet Basımevi'nin ve Devlet Tercüme Bürosu'nun başkanlığını yapmıştır. 1883'te İran'ın Basın ve Yayın Bakanı görevine getirilmiştir. Muhammed Hasan Han, çok sayıda eserin müellifidir. Tez kapsamında yazarın Tarih-i Muntazam-ı Nâsırî adlı Farsça eseri incelenmiştir. İlk kez 1881-1883'te yayımlanmış olan söz konusu eser 3 ciltten oluşmakta ve hicretin ilk yılından müellifin zamanına kadar uzanan olayları içine almaktadır. Tezin kronolojik çerçevesi, Tarih-i Muntazam-ı Nâsırî'nin ilk cildi içinde yer alan Hicretin 1. ve 132. yılları arasındaki dönemin anlatımı ile sınırlı tutulmuştur. Böylece Müslümanların Mekke'den Medine'ye hicretinden başlayarak Emevî iktidarının sonuna kadar devam eden bir süreç araştırmaya konu olmuştur. Özellikle de İslâm fetihlerine ayrıntılı biçimde yer verilmiştir. Tezin ilk bölümünü teşkil eden giriş kısmında konunun önemi, amacı ve araştırma yöntemlerine temas edilmiştir. İkinci bölümde Muhammed Hasan Han'ın hayatı ve faaliyetleri anlatılmış, eserleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Tarih-i Muntazam-ı Nasırî üzerinde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Dördüncü bölümde ise eserin Hicri 1 ve 132 yılları arasında geçen olayları kapsayan bölümleri Farsçadan Türkçeye tercüme edilmiştir. Sonuç kısmında araştırma ve tercüme faaliyetlerimiz sırasında geldiğimiz kanaatlere yer verilmiştir. Tez çalışmamızın, Kaçarlar dönemi İran tarihçiliğinin İslamiyet'in ilk dönemine yönelik bakışının değerlendirilmesi açısından alana katkı sağlayacağını umudunu taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Muhammad Hasan Khan Itimadussaltana (1843-1896) was one of the important statesmen of Iran during the Qajar period. He worked as a diplomat at the Iranian embassy in Paris, and later became head of the State Publication House and the State Translation Bureau. In 1883, he was appointed Minister of Press and Publications of Iran. Muhammad Hasan Khan is the author of many works. As part of the dissertation, the author's Persian work entitled Tarikh-i Muntazam-i Nasiri was considered. The work in question, first published in 1881-1883, consists of 3 volumes and covers events from the first year of the Hijri to the time of the author. The chronological scope of the dissertation is limited to the narrative of the period between the 1st and 132nd years of the Hijri in the first volume of the Tarikh-i Muntazam-i Nasiri. Thus, the subject of the study was the process that began with the resettlement of Muslims from Mecca to Medina and continued until the end of the Umayyad reign. In particular, Islamic conquests are described in detail. In the Introduction, which is the first chapter of the dissertation, the importance, purpose and methods of researching the topic are touched upon. The second chapter tells about the life and activities of Muhammad Hasan Khan and describes his works. The third chapter dedicated to the evaluation of Tarikh-i Muntazam-i Nasiri. The fourth chapter is devoted to the translation from Persian into Turkish of the chapters of Tarikh-i Muntazam-i Nasiri, covering the events between 1 and 132 AH. The final part presents the conclusions that we have come to in the course of our research and translation activities. We hope that our dissertation will contribute to science in terms of assessing the views of Iranian historiography of the Qajar era on the first period of Islam.