Antik çağlardan günümüze devletin dönüşümü
Transformation of the state from ancient times to the present
- Tez No: 840328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Tarih boyunca devletler, sürekli bir değişim ve dönüşüm süreci içinde olmuşlardır. Bu değişimler, birçok farklı etkenin etkisi altında gerçekleşmiştir; siyasi liderlerin vizyonları, toplumsal hareketler, teknolojik ilerlemeler ve kültürel faktörler gibi. Antik çağlardan günümüze kadar olan süreçte, devletlerin yönetim biçimleri, sınırları, hükümet yapıları ve amaçları büyük ölçüde evrim geçirmiştir. Antik Roma İmparatorluğu'nun zirvesinden modern demokrasilerin oluşumuna kadar olan yolculukta, devletlerin rolü ve işlevi kökten değişmiş ve şekillenmiştir. Bu değişimler, insan topluluklarının ihtiyaçlarına, toplumsal normlara ve uluslararası ilişkilere cevap verme çabasıyla ortaya çıkmıştır. Devletlerin bu sürekli değişim ve dönüşümü, tarih boyunca insanlığın karmaşık ve çeşitli ihtiyaçlarına uyum sağlamalarını sağlamış ve dünya siyasi sahnesini şekillendirmiş bir temel unsur olmuştur. Antik dönemlerdeki şehir-devletler ve imparatorluklar, feodalizmin ortaya çıkmasıyla yerini farklı yönetim biçimlerine bırakmıştır. Rönesans dönemi ve Aydınlanma hareketi, monarşilerin sınırlarını sorgulamış ve modern ulus-devletlerin temellerini atmıştır. 19. yüzyılın sonlarına doğru, endüstrileşme ve uluslararası ilişkilerdeki değişiklikler, devletlerin rolünü daha fazla büyütmüştür. 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde, dünya savaşları ve soğuk savaş, uluslararası politika ve devletlerin işleyişi üzerinde derin etkiler bırakmıştır. Günümüzde, teknolojik ilerlemeler ve küreselleşme, devletlerin sınırlarını yeniden tanımlamak zorunda kalmalarına neden oluyor. Bu süreç boyunca, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi değerler önemli birer rehber olarak ortaya çıkarken bu dönüşüm, devletlerin işleyişini ve rolünü karmaşıklaştırmış ve gelecekte de yeni değişimlere açık olmalarını gerekli kılmıştır. Tezimizde, geçmişten günümüze bu değişimin ve dönüşüm en yoğun olarak görüldüğü Orta Doğu ve Batı uygarlıklarını tarihsel, dini ve felsefi çerçevede inceleyip; bu hususlardaki bilimsel, akademik tartışmaları gündeme getirdik.
Özet (Çeviri)
Throughout history, states have been in a constant process of change and transformation. These changes have been influenced by various factors, including the visions of political leaders, social movements, technological advancements, and cultural factors. Over the course of time, from ancient times to the present day, the forms of government, boundaries, government structures, and purposes of states have evolved significantly. From the height of the Ancient Roman Empire to the formation of modern democracies, the role and function of states have undergone radical changes and developments. These changes have emerged in response to the needs of human communities, social norms, and international relations. The ongoing change and transformation of states have allowed them to adapt to the complex and diverse needs of humanity throughout history and have been a fundamental element in shaping the world's political stage.City-states and empires from ancient times gave way to different forms of governance with the emergence of feudalism. The Renaissance period and the Enlightenment movement questioned the boundaries of monarchies and laid the foundations for modern nation-states. By the late 19th century, industrialization and changes in international relations further enlarged the roles of states. As the 20th century began, world wars and the Cold War had profound effects on international politics and the functioning of states. Today, technological advancements and globalization are forcing states to redefine their boundaries. Throughout this process, values such as democracy, human rights, and the rule of law have emerged as important guiding principles. This transformation has made the operation and role of states more complex and necessitates their readiness for future changes.In our thesis, we examined the middle Easter and Western civilizations, where this change and transformation has been most intense from past to present,within a historical,religious and philosophical framework,and brought up scientific and academic discussions on these issues.