Konaklama işletmelerinin sosyal medya kullanımı ve dijital pazarlama stratejileri
Social media usage and digital marketing strategies of accommodation businesses
  1. Tez No: 840329
  2. Yazar: ILHAM HUSEYNZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dijitalleşmenin hayatımıza ekonomik anlamda kattığı birincil olay dijital pazarlama ve getirileridir. Ülke ekonomisine en fazla katkıyı sağlayan sektörlerden biri olan turizm sektörü de hem dijitalleşmeye hem de dijitalleşmenin getirilerine uyum sağlayan sektörlerin başında gelmektedir. Turizm sektöründe yerli-yabancı turist hareketliliğine ev sahipliği yapan konaklama işletmeleri, günümüzde dijital çağa ayak uydurarak pazarlama faaliyetlerinde dijital araçlardan da faydalanmaktadır. Özellikle her geçen gün farklı bir sektörün reklamlarının da karşımıza çıktığı sosyal medya platformlarında konaklama işletmeleri de oldukça fazla yer almaktadır. Bunun yanı sıra başka hangi dijital araçlardan yararlanıldığı ve aynı zamanda bu araçlarda hangi dijital stratejilerin kullanıldığı sorusu araştırmaya temel oluşturmuştur. Bu durumdan hareketle araştırmanın amacını, Türkiye'de faaliyet gösteren otel işletmelerinin hangi dijital medya ve dijital pazarlama yöntemlerini tercih ettiğinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcılar dijital medya kullanımı sonrasında işletmelerinin talep ve satış performansının arttığını belirtmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal medya, dijital pazarlama, konaklama işletmeleri
Özet (Çeviri)
The main event that digitalization adds to our lives from an economic point of view is digital marketing and its return. Tourism sector, which is one of the sectors that make the most significant contribution to the country's economy, is one of the sectors that adapt to both digitalization and its benefits. Accommodation companies that host domestic and foreign tourists in the tourism sector are benefit from digital tools in their marketing activities by keeping up with today digital age. Placement businesses are also quite common, especially on digital media platforms, where advertisements from different sectors appear every day In addition, the study was based on what other digital tools are used and, at the same time, what digital strategies are used in these tools formed the basis of the study. From this point of view, the study aims to determine which digital media and digital marketing methods the accommodation businesses operating in Turkey prefer. One of the quantitative research methods, the questionnaire technique, was used in the study. Participants in the research stated that the demand and sales performance of their businesses increased after using digital media. KEYWORDS:Digitalization, digital marketing, hospitality industry