Konaklama işletmelerinde influencer pazarlama uygulamalarının etkisi
The impact of influencer marketing practices in accommodation businesses
  1. Tez No: 998294
  2. Yazar: BETÜL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM BAYUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital pazarlama stratejileri içinde önemli bir yere sahip olan influencer'lar, konaklama işletmelerinin marka bilinirliğini artırma, müşteri çekme ve satışları yükseltme süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE INFLUENCER PAZARLAMA(NÜFUZLU PAZARLAMA) UYGULAMALARININ ETKİSİNİ araştırma amaçlanmıştır. Sosyal medya platformlarının konaklama işletmelerinin pazarlama faaliyetleri üzerindeki rolü değerlendirilmiştir. Bu amaçla, Türkiye genelinde anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması için,“Olasılıklı Örnekleme”yöntemlerinden“Rastgele Örnekleme Tekniği”kullanılmış olup, oransal tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak %95 güven aralığında, populasyon ortalamasından %5 sapma ile toplam 385 katılımcı ile anket tamamlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, en çok sosyal medya kullanımı instagram ve youtube olduğu, kampanyaların konaklama işletmeleri için etkili olan sosyal medya platformlarının en yüksek oranı da yine % 75 ile instagram olduğu, sosyal medyada en fazla 2-3 ve 3-4 saat dilimlerinde zaman harcandığı, ancak, sosyal medyada uzun süre geçirmenin yalnız konaklama işletmeleri seçimi ve pazarlanması konusundaki sosyal medya fenomenleri ile ilgili olmadığı ve başka amaçlar için de kullanıldığı tespit edilmiştir. Gençlerin ve eğitim düzeyi bakımından da, lisans mezunlarının konaklama işletmeleri seçimi ve pazarlanması konusundaki sosyal medya fenomenlerinden etkilenmede ilk sırada yer aldığı, gelir düzeyi yüksek kişilerin konaklama işletmeleri seçimi ve pazarlanması konusundaki sosyal medya fenomenlerinden yararlanmaları veya etkilenmelerinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, konaklama işletmelerinde konaklama işletmeleri seçimi ve pazarlanması konusundaki sosyal medya fenomenleri ve sosyal medya ilişkisinin önemli olduğu, bununla ilgili çok farklı faktörlerin (yaş, eğitim, gelir düzeyi, sosyal medyanın içeriği ve yapısı, sosyal medyada geçirilen zaman v.b.) önemli rol oynadığını söylemek mümkündür. Gelişen teknolojiye bağlı olarak, konaklama işletmeleri için de fenomen ve sosyal medya kullanımının daha da geliştirilmesinin pazarlama açısından gerekli ve önemli oluğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, influencers, which have an important place in digital marketing strategies, play a critical role in the processes of increasing brand awareness, attracting customers and increasing sales of accommodation businesses (AB). This study aims to investigate THE IMPACT OF INFLUENCER MARKETING PRACTICES IN ACCOMMODATION BUSINESSES. The role of social media platforms on the marketing activities of AB was evaluated. For this purpose, a questionare study was conducted in Turkiye. For the questionare, the“Random Sampling Technique”, one of the“Probability Sampling”methods, was used and the study was completed with a total of 385 participants with a 5% deviation from the population average at 95% confidence interval using proportional random sampling method. According to the results obtained, it was found that instagram and youtube are the most used social media platforms, instagram is the most effective social media platform for accommodation businesses with 75% of the participants. The most time spent on social media is 2-3 and 3-4 hours, however, spending a long time on social media is not only related to social media influencers on the topic of selection and marketing of accommodation businesses and is also used for other purposes. Young people and bachelor's degree graduates in terms of education are more likely to be interested in AB selection and marketing. As a result, it is possible to conclude that the relationship between social media influencers and social media is important in the selection and marketing of AB, and that many different factors (age, education, income level, content and structure of social media, time spent on social media, etc.) play an important role in this regard. Depending on the developing technology, it can be mentioned that further development of the use of influencers and social media for AB is necessary and important in terms of marketing.