The representation of women in contemporaryiraqi painting
Çağdaş Irak resminde kadın temsili
  1. Tez No: 820134
  2. Yazar: MOHAMMED BASIM AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Batılı sanatsal etkilerin belirgin izlerini taşıyan çağdaş Irak resminde kadınların incelikli tasvirlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Jawad Salim, Muayad Muhsin, Mahmoud Fahmi Abboud, Mahood Ahmed ve Afifa Laibi gibi önde gelen Iraklı sanatçıların eserlerine odaklanan çalışma, görsel, ikonografik ve semiyotik analizleri kapsayan bir metodoloji kullanmaktadır. Akademik literatür, sergi katalogları, dijital platformlar ve sanatçıların sosyal medya hesaplarının incelenmesi yoluyla, araştırma, kadın betimlemelerinde üslup, biçim ve içerik arasındaki karmaşık etkileşimi incelemektedir. Bu sanatçılar, toplumsal cinsiyet rolleri ve toplumsal değerlerdeki daha geniş değişimleri yansıtan farklı bir sosyo-kültürel zeminde geziniyor. Nitel araştırmaya dayanan bu araştırma, geleneksel sanat tarihi yöntemleri ile çağdaş dijital platformlar arasında bir köprü görevi görerek, modern Irak resminde kadınların dinamik temsiline ışık tutan anlayışlı bir anlatı örüyor. Modern Irak sanatı, kadın tasvirlerinde hem Irak'ın tarihi ve kültürel mirasını hem de Batı sanatsal kanonundan alınan etkileri yankılamakta ve çoğu zaman bu farklı damarları sentezlemektedir. Eserler, sanatsal evrim ile kültürel kimliğin hassas bir şekilde iç içe geçtiğini ortaya koyarken, kadınların özerkliğine odaklanarak hem açık hem de örtük bir şekilde aktarılıyor. Zaman zaman, kadın tasvirlerinin araştırılması, erotik boyutlarının incelikli alanına da giriyor. Batılı esin kaynaklarının yerel bağlamlar içinde yan yana getirilmesi yoluyla bu araştırma, yalnızca Irak sanatının daha derinlemesine anlaşılmasını değil, aynı zamanda sanat, toplumsal cinsiyet ve kültürü çevreleyen küresel söylemi potansiyel olarak yeniden çerçeveleyebilecek daha geniş bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the nuanced portrayal of women within the realm of contemporary Iraqi painting, which bears the indelible imprints of Western artistic influences. Focusing on the creations of eminent Iraqi artists, including Jawad Salim, Muayad Muhsin, Mahmoud Fahmi Abboud, Mahood Ahmed, and Afifa Laibi the study employs a methodology encompassing visual, iconographic, and semiotic analyses. Through the examination of academic literature, exhibition catalogues, digital platforms, and artists' social media accounts, the investigation unravels the intricate interplay between style, form, and content in the depiction of women. These artists traverse a diverse socio-cultural terrain, reflecting the broader shifts in gender roles and societal values. Rooted in qualitative research, this exploration serves as a conduit bridging traditional art historical methods with contemporary digital platforms, thereby weaving an insightful narrative that sheds light on the dynamic representation of women in modern Iraqi painting. In its depictions of women, modern Iraqi art resonates with both the historical and cultural heritage of Iraq and the influences drawn from the Western artistic canon, often synthesizing these diverse strands. The artworks reveal a delicate intermingling of artistic evolution and cultural identity, with a focus on women's autonomy being conveyed in both explicit and implicit ways. Occasionally, the exploration of the portrayal of women also delves into the nuanced realm of their erotic dimensions. Through the juxtaposition of Western inspirations within indigenous contexts, this inquiry aspires to offer not only a deeper comprehension of Iraqi art but also a broader perspective that can potentially reframe the global discourse surrounding art, gender, and culture