Davranışsal iktisat perspektifinden yerel yönetimlerin bireylerin spora yönelme kararı üzerine etkisi: Tekirdağ ili örneği
The effect of local governments on the individuals' decision to orient to sports from the perspective of behavioral economics Tekirdağ province example
- Tez No: 840349
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ÜSTÜN GEYİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tezde Davranışsal İktisat kavramlarının bireylerin spor yapma kararı üzerine etkisinde yerel yönetimlerin rolüne dair önemli bulgular ele alınmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Spora yönelik karar verme davranışları ölçeğinin alt boyutlarını belirlemek için ölçeğe açıklayıcı faktör analizi uygulanmış ve analiz sonucunda değerlendirilmiştir. Daha sonra, doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak, faktör analizi sonuçlarının geçerliliği ve uyumu incelenmiştir. Sonrasında uygun istatistik testlerle Kişilerin sosyo-demografik özelliklerine göre ve gruplar arasındaki farklılıklara bakılmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklılıklar Post-Hoc LSD testi uygulanarak belirlenmiştir. Çalışmada yapılan anket çalışması neticesinde Tekirdağ ilinde hangi davranışsal yanlılıkların spor yapmayı engelleyebildiği ve bu yanlıkların, ne tür dürtme politikaları uygulanarak yerel yönetimlerce iyileştirilebileceği tespit edilmiş ve bu durum altı faktörde ele alınmıştır. Bu altı faktör arasında en fazla açıklayıcı olan faktör, içsel dürtme etkisidir. Hemen akabinde ise yerel yönetimlerin içsel dürtme etkisi ikinci açıklayıcı faktördür. Bu da neden yerel yönetimlerinde spor konusunda destekleyici görevler almaları gerektiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre yerel yönetimlerin dürtmeleri tamamıyla görünür olmamakla beraber şeffafta olmaması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this theses the findings about the role of local goverments on the decisions of individuals abaout phsysical activity and sport decision is traced in the light of behavirol economics. The data collected via scaled questionere and descriptive statistics is used to analyze. The sub-dimensions of the sport decision-making behaviors scale and the reliability of the sub-dimensions are obtained via factor analysis. Socio-demographic characteristics of the individualsamong the groups when there obtained and discussed. For the variables with significant differences Post-Hoc LSD was applied to determine these differences.. Finally survey conducted in this study showed which behavioral biases can prevent desired pysical activity of individuals in Tekirdağ province and what kind of nudging policies can be applied by local governments to improve these biases and this situation was handled in six factors. Among these six factors, the factor with the highest explanatory power is the intrinsic nudge effect. Immediately after that, the intrinsic nudge effect of local governments is the second explanatory factor. This shows why local governments should take supportive roles in sports. The findings obtained can lead us to the idea that the nudges of local governments should not be completely visible but should not be transparent fort he behalf of sport and individual health of locals.