Dijital medya okuryazarlık seviyesi ile eğitim seviyesi ilişkisi: Ankara ili örneği
The relationship between digital media literacy level and education level: The case of Ankara province
- Tez No: 840350
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dijital medya okuryazarlığı, geniş bir disiplin yelpazesinde incelenmiş ve son yıllarda bu alandaki araştırmaların hızla arttığı gözlemlenmiştir. Özellikle lisansüstü eğitim çalışmalarında, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde yazılan tezlerin sayısındaki artış, dijital medya okuryazarlığının önemini ve araştırmacıların bu konuya olan ilgisinin arttığını ortaya koymaktadır. Son on yılda, dijital medyanın bireyler üzerindeki etkileri göz önünde bulundurularak, dijital medya okuryazarlığı çalışmalarının güncelliği ve önemi devam etmektedir. Dijital medya okuryazarlığı, kişisel ve toplumsal yaşamlarımızı derinden etkileyen bir konu olarak öne çıkmaktadır. Dijital medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte düşüncelerimizi paylaşma, bilgiye erişme ve öğrenmede kolaylık sağlarken, aynı zamanda dijital platformlarda ortaya çıkan bilgi kirliliği, dezenformasyon, yanlı yönlendirmeler gibi sorunlar da toplumsal meseleler haline gelmiştir. Bu nedenle dijital medya okuryazarlığı, etkili toplumsal katılımın sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, toplumun dijital medya kullanım alışkanlıklarını anlamak, eksiklikleri belirlemek, dijital medyanın insanlar üzerindeki etkilerini anlamak ve böylece dijital medya okuryazarlığı alanına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda elde edilen verilerin gelecekteki araştırmalara rehberlik etmesi hedeflenmektedir. Ayrıca Ankara'da yaşayan bireylerin dijital medya kullanım alışkanlıkları ile eğitim düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırma, bu konuda daha fazla farkındalık yaratmayı ve dijital medya okuryazarlığına dair bilgiyi artırmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, dijital medya okuryazarlığı alanında literatüre katkı yapmayı amaçlamakta ve dijital medya kullanımının etkili bir şekilde öğretilmesi ve bu kullanımın insanlar üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılması için önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital media literacy has been examined across a wide range of disciplines, and in recent years, a noticeable increase in research in this field has been observed. Particularly in postgraduate education studies, the rising number of theses at the master's and doctoral levels highlights the significance of digital media literacy and the growing interest of researchers in this subject. Over the past decade, considering the effects of digital media on individuals, the relevance and importance of studies on digital media literacy continue to persist. Digital media literacy emerges as a subject that deeply influences both our personal and societal lives. As the use of digital media becomes more widespread, it simultaneously facilitates the sharing of thoughts, access to information, and learning. However, it also brings about societal issues such as information pollution, misinformation, and misleading content on digital platforms. Therefore, digital media literacy holds great importance in enabling effective societal participation. This research aims to understand the digital media usage habits of society, identify shortcomings, comprehend the impact of digital media on individuals, and thereby contribute to the field of digital media literacy. The goal is for the data obtained in this context to guide future research. Additionally, a study examining the relationship between digital media usage habits and educational levels among individuals living in Ankara aims to raise further awareness and increase knowledge about digital media literacy. This study aims to contribute to the literature in the field of digital media literacy and is considered an important step in effectively teaching digital media usage and better understanding its effects on individuals.