Suça sürüklenen çocukların soruşturma evresi
The investigation phase of the children dragged into crime
- Tez No: 840351
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TEMEL KANGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmamızda suça sürüklenen çocukların soruşturma evresi incelenmiştir. Bu manada çocuk kavramı, çocuk hukukunun gelişim süreci, soruşturma evreleri, çocuklar için oluşturulan yargılama mercileri ele alınmıştır. Ayrıca koruma tedbirleri, koruyucu ve destekleyici tedbirler ve soruşturmayı sona erdiren sebepler önce ana hatlarıyla anlatılmış, daha sonra çocuklar açısından, çocuklara özgü düzenlemeler ışığında incelenmiştir. Bu incelemelerde başta Çocuk Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu olmak üzere çocuklarla ilgili ulusal ve uluslararası birçok düzenlemeye yer verilmiştir. Doktrin ve uygulamadaki farklılıklar ele alınmış ve Yargıtay kararlarıyla konunun içeriği zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study examined the investigation phase of the children dragged into crime. Our study discusses the concept of child, the development process of juvenile law, the stages of investigation, and the jurisdictions established for children. However, protection measures, protective and supportive precautions, and the reasons for ending the investigation were first outlined and then examined in terms of children in the light of child-specific regulations. In these reviews, many national and international regulations related to children, especially the Child Protection Law and the Turkish Penal Code, were included. Differences in doctrine and practice have been discussed and the content has been enriched with the Supreme Court decisions.