Akademisyenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile iş performansları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between academics' positive psychological capital perceptions and work performance
  1. Tez No: 840380
  2. Yazar: FATİH ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU EKİNCİ DEMİRELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, akademisyenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile iş performansları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu kapsamda, Batman Üniversitesi bünyesinde görev yapan 245 akademisyen üzerinde nicel araştırma yöntemlerinde kullanılan anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Anket çalışmasından elde edilen veriler üzerinde istatistiksel analizler yapılmıştır. Pozitif psikolojik sermaye ile iş performansı ölçek toplam puanlarının güvenirliklerini test etmek için Cronbach Alfa içsel tutarlılık testi uygulanmıştır. Ölçeklerin geçerliliğini, güvenirliliğini kontrol etmek ve faktör yapısına uygun olarak ölçülüp ölçülmediğini belirlemek amacıyla doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Dağılım normalliğine karar vermek için Kolmogorov-Smirnov testinden faydalanılmıştır. Verilerde normal dağılımın gözlendiği durumlarda, bağımsız iki grubu karşılaştırmak için t-testi (Independent sample t-testi) kullanılmıştır. Birbirleri ile ilişkisiz ikiden fazla grubun karşılaştırılması için ise Tek yönlü Varyans (Oneway ANOVA) analizi tercih edilmiş ve farkın kaynağının tespiti için post-hoc analizler gerçekleştirilmiştir. Varyansların homojenliği durumunda Bonferroni testi, homojen bulunmadığı durumlarda ise Tamhane's testleri kullanılmıştır. Varyansların homojenliğini belirlemek için Levene istatistiği kullanılmış ve varyansların homojen olup olmadığı belirlenmiştir. Akademisyenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile iş performansları arasındaki ilişkiyi belirlemek için pozitif psikolojik sermaye ölçek\alt boyut toplam puanları ile iş performansı ölçek puanları arasındaki ilişkiye pearson korelâsyon katsayısı ile bakılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, akademisyenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile iş performansları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between academics' positive psychological capital perceptions and job performance. In this context, data was collected using the survey technique used in quantitative research methods on 245 academics working at Batman University. Statistical analyzes were performed on the data obtained from the survey. Cronbach Alpha internal consistency test was applied to test the reliability of positive psychological capital and job performance scale total scores. Confirmatory factor analysis was conducted to check the validity and reliability of the scales and to determine whether they were measured in accordance with the factor structure. Kolmogorov-Smirnov test was used to decide distribution normality. In cases where normal distribution was observed in the data, t-test (Independent sample t-test) was used to compare two independent groups. One-way ANOVA analysis was preferred to compare more than two unrelated groups, and post-hoc analyzes were carried out to determine the source of the difference. In case of homogeneity of variances, Bonferroni test was used, and in cases where there was no homogeneity, Tamhane's tests were used. Levene statistics was used to determine the homogeneity of variances and it was determined whether the variances were homogeneous. In order to determine the relationship between academics' positive psychological capital perceptions and their job performance, the relationship between the positive psychological capital scale\subdimension total scores and job performance scale scores was examined with the Pearson correlation coefficient. According to the research results, it was concluded that there is a positive and significant relationship between academics' positive psychological capital perceptions and their job performance.