Pozitif psikolojik sermaye ve iş stresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examininf the relationship between positive psychological capital and job stress
  1. Tez No: 784173
  2. Yazar: SELİN HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, yeni bir kavram olan pozitif sermayenin, akademisyenlerin yaşadıkları iş stresi üzerinde etkisini ortaya koymak amacıyla Eskişehir'deki üniversitelerde görev yapmakta olan 105 akademisyen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde pozitif psikolojik sermaye kavramı, iş stresi kavramı ve yazın taraması yer almaktadır. İkinci bölümde çalışmanın amacı, sınırlılıkları, hipotezleri ve yöntemi açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, 105 akademisyen üzerinde uygulanan anketin sonuçları dikkate alınarak pozitif psikolojik sermayenin iş stresine etkisi incelenmiştir. Araştırmadaki veriler anket formları aracılığı ile toplanmış ve tüm analizler“SPSS 14.0 for Windows”programından faydalanılarak tamamlanmıştır. Pozitif psikolojik sermaye ve iş stresi arasındaki ilişkinin incelenmesi adına yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre, iş stresi ile iyimserlik arasında ters yönde ve zayıf düzeyde ilişki bulunmuştur. Ayrıca iş stresinin dayanıklılık, umut ve öz yeterlilik ile arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Pozitif psikolojik sermayenin iş stresi üzerindeki etkisini incelemek adına yapılan regresyon analizi sonucunda, pozitif psikolojik sermayenin alt boyutlarının iş stresi üzerinde anlamlı ve negatif etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to reveal the effect of positive capital, a new concept, on the work stress experienced by academicians. The study is carried out with 105 academicians working at universities in Eskişehir province. The first part of the study consists of our main concepts of positive psychological capital, work stress and their literature review. In the second part, the aim, limitations, hypotheses and method of the study are thoroughly explained. In the last part, the effect of positive psychological capital on job stress was examined by taking the results of the questionnaire applied to 105 academicians into account. The data in the research were collected through questionnaires and all analyzes were completed using the“SPSS 14.0 for Windows”program. According to the results of the correlation analysis conducted to examine the relationship between positive psychological capital and job stress, a weak and inverse relationship was found between job stress and optimism. In addition, no significant relationship was found between job stress and resilience, hope and self-efficacy. As a result of the regression analysis performed to examine the effect of positive psychological capital on job stress, it was concluded that the sub-dimensions of positive psychological capital had a significant and negative effect on job stress.