İlköğretim matematik öğretmenlerinin GeoGebra yazılımı ve dijital materyal kullanım süreçlerinin incelenmesi
Investigation of primary school mathematics teachers' processes of using GeoGebra software and digital materials
- Tez No: 840391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
GeoGebra yazılımı, matematik öğretiminde etkili bir araç olarak kabul edilmektedir ve öğretmenler tarafından giderek daha fazla tercih edilmektedir. Ancak öğretmenlerin GeoGebra ve diğer dijital materyalleri etkin bir şekilde kullanma süreçleri hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmenlerinin GeoGebra yazılımını ve dijital materyalleri kullanma süreçlerinin anlaşılmasını sağlamak, zorlukları belirlemek ve iyileştirmeye yönelik tavsiyeler sunmaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Katılımcılar, farklı deneyim seviyelerine ve öğretim becerilerine sahip olan 155 ilköğretim matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama süreci, yüz yüze ya da uzaktan yapılan görüşmeler ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların çoğunun etkileşimli tahtalara erişim sağlayıp kullandığı ancak dinamik matematik yazılımlarından olan GeoGebra yazılımından daha çok etkileşimli tahtaların kendi programları veya Web 2.0 araçlarından olan EBA vb. eğitim platformlarını kullandıkları tespit edilmiştir. Katılımcıların üçte birinin dijital materyal yazılımları ile ilgili eğitim gördükleri geriye kalan katılımcıların ise eğitim görmedikleri tespit edilmiştir. Katılımcıların GeoGebra yazılımını kullanamama sebepleri olarak çoğunlukla herhangi bir eğitim almamaları, altyapı yetersizliği, GeoGebrayı ilk defa duymaları ve teknolojiye karşı ilgisiz olmalarını göstermişlerdir. Katılımcıların GeoGebrayı genellikle görsellik içeren Geometri derslerinde kullandığı bunun dışında grafik ve koordinat sistemi gibi konularda kullanıldığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda matematik öğretmenlerine dijital yazılımlar hakkında özellikle lisans eğitimi süresince veya görevdeki öğretmenlerin ise hizmet-içi eğitim ile bu tür yazılımları öğrenmesi ve uygulama ortamı sağlanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
GeoGebra software is considered an effective tool in teaching mathematics and is increasingly preferred by teachers. However, there is limited information about teachers' processes for using GeoGebra and other digital materials effectively. The purpose of this research is to provide an understanding of primary mathematics teachers' processes of using GeoGebra software and digital materials, identify difficulties and provide recommendations for improvement. The research was conducted with the case study design, one of the qualitative research methods. Participants included 155 primary mathematics teachers with varying levels of experience and teaching skills. The data collection process was carried out through face-to-face or remote interviews. Content analysis technique was used to analyze the research data. At the end of the research, most of the participants accessed and used interactive boards, but rather than GeoGebra, which is a dynamic mathematics software, interactive boards' own programs or EBA, which is a Web 2.0 tool, etc. It has been determined that they use educational platforms. It was determined that one third of the participants received training on digital material software, while the remaining majority did not receive training. The reasons why the participants mostly could not use GeoGebra software were that they did not receive training, lack of infrastructure, heard of GeoGebra for the first time, and were indifferent to technology. It has been determined that the participants generally use GeoGebra in Geometry lessons that involve visuals, as well as in subjects such as graphics and coordinate systems. The result of the research shows us that teachers should receive effective and competent training about digital software, especially during their undergraduate education or through in-service training, and believe in its benefits and provide an environment for learning and applying such software.