Azerbaycan eğitim sisteminde okul yöneticiliği
School management in Azerbaijan education system
  1. Tez No: 840415
  2. Yazar: SABİNA BABAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan'da okul müdürlerinin okul yöneticisi yetiştirme ve atama süreçlerine ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın I. bölümünde, konu küresel bir sorun olarak sunulmaktadır. Sorunun durumu, amacı, pratik önemi, sınırlılıkları açıklanır ve savunma iddiaları yansıtılır. II. Bölüm, Ulusal Cumhuriyet, SSCB ve modern çağın tarihi köklerine dayanan Azerbaycan eğitim sisteminin izlediği yolu kapsayan aşamalı olarak genel eğitim kurumlarının yönetimi konularını ele almaktadır. Okul müdürlerinin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimleri, atanma kuralları, görev ve fonksiyonları, yetki ve sorumlulukları, özlük hakları hakkında bilgi verilir, bu konularda eğitime ilişkin normatif ve yasal belgeler esas alınır. Çalışmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bakü ilinin merkez ilçelerinde bulunan devlet okullarında görev yapan okul müdürleri oluşmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Azerbaycan'da ve Türkiye'de kurduğu genel eğitim okullarına müdür atanması konuşuluyor. Okullarda çalışan 11 okul müdürü ve 22 müdür yardımcıları araştırmanın çalışma grubunu oluşmaktadır. Görüşme formu, okullarda görev yapan okul müdürlerinin sayı kadar çoğaltılmış ve dağıtılmıştır. Sonuç olarak 33 görüşme formu değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde yapılan görüşmeler sonucu tutulan notlar bilgisayar ortamında yazılı metinlere dönüştürülmüştür. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to determine the opinions of school principals in Azerbaijan regarding the training and appointment processes of school administrators. In the first part of the study, the subject is presented as a global problem. The situation, purpose, practical importance and limitations of the problem are explained and defense claims are reflected. II. The chapter deals with the issues of management of general educational institutions in stages, covering the path followed by the Azerbaijani education system based on the historical roots of the National Republic, the USSR and the modern era. Information is given about the pre-service and in-service training of school principals, appointment rules, duties and functions, powers and responsibilities, and personal rights, and normative and legal documents regarding education are taken as basis on these issues. Basic qualitative research design was used in the study. There is talk about the appointment of directors of general education schools founded by the Republic of Turkey in Azerbaijan and in Turkey. The study group of the research consists of school principals working in public schools in the central districts of Baku province in the 2022-2023 academic year. 11 school principals and 22 deputy principals working in general schools constitute the study group of the research. The interview form was copied and distributed according to the number of school principals working in the schools. As a result, 33 interview forms were evaluated. The notes taken as a result of the interviews conducted in the analysis of the data were converted into written texts on the computer.