Okula Başlangıç Öğretmen Eğitim Programı'nın okul öncesi eğitime başlayan çocukların sosyal duygusal uyumlarına ve okula hazır oluş düzeylerine etkisi
The effect of the Transition to School Teacher Training Program on the social emotional adjustment and school readiness levels of children starting preschool
  1. Tez No: 840439
  2. Yazar: HIZIR DİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NİLGÜN CEVHER KALBURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma, Okula Başlangıç Öğretmen Eğitim Programı'nın (OBEP) anaokuluna başlayan çocukların dönem başında ve sonunda sosyal-duygusal uyumlarını ve dönem ortasında okula hazır oluşları üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desende nitel destekli nicel araştırma deseninde iç içe karma model olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grupları, seçkisiz olmayan amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bir il ve ilçelerinde resmi anaokulları ve anasınıflarında en az 2 yıl mesleki deneyime sahip 19 okul öncesi öğretmeni ve sınıfında bulunan 48-72 aylık 152 çocuk oluşturmaktadır. Deney grubundaki çocukların öğretmenlerine Eylül ayında okul başlamadan 5 ay önce Mart-Nisan ayında dört haftalık, haftada üç gün olmak üzere 12 oturumdan oluşan Okula Başlangıç Öğretmen Eğitim Programı uygulanmıştır. Okul açılmadan önce ağustos ayında 3 oturumluk OBEP Hatırlatma Eğitimi verilmiştir. Kontrol grubundaki çocukların öğretmenlerine herhangi bir destekleyici eğitim programı uygulanmamıştır. Araştırmada“Genel Bilgi Formu”,“Yansıtıcı Günlükler”,“Genel Değerlendirme Formu”, Xie ve Li (2019) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılarak Türkçe'ye uyarlanan“Okula Hazır Oluş Ölçeği”çocuklar adına öğretmen tarafından ve LaFreniere ve Dumas (1995) tarafından geliştirilen, Çorapçı ve diğ., (2010) geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Okul Öncesi Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği”çocuklar adına aileler tarafından doldurularak veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki çocukların, kontrol grubundaki çocuklara göre; sosyal-duygusal uyumları odağında sosyal yetkinlik düzeyleri, kızgınlık-saldırganlık düzeyleri ve anksiyete-içe dönüklük düzeyleri ve okula hazır oluşları odağında sosyal yeterlilik ve öğrenme eğilimleri, bilişsel ve iletişim becerileri ve sınıf kurallarına uyma düzeyleri puan ortalamalarında anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara bakıldığında, OBEP'e katılan öğretmenlerin sınıfındaki çocukların sosyal-duygusal uyum ve okula hazır oluş düzeylerinde kontrol grubundaki çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık bulunmaktadır. Buradan yola çıkarak OBEP'in okula başlangıç sürecinde çocukların sosyal-duygusal gelişimleri ve okula hazır oluş düzeyleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the impact of the Transition to School Teacher Training Program (TSTTP) on the social-emotional adjustments and school readiness of children entering kindergarten. The study employed a quasi-experimental design with a pre-test/post-test control group, utilizing a nested mixed-methods research design. The study groups were determined through non-random purposive sampling. The research participants included 19 preschool teachers with a minimum of 2 years of professional experience and 152 children aged 48-72 months enrolled in official preschools and kindergartens in a province and its districts in the Southeastern Anatolia region of Turkey during the 2020-2021 academic year. The experimental group's teachers received the TSTTP, consisting of 12 sessions over four weeks in March-April, three days a week, five months before the school year started in September. A 3-session TSTTP Reminder Training was provided to the experimental group's teachers in August, just before the school opening. The control group's teachers did not receive any supportive training program. The data collection instruments included a“General Information Form”,“Reflective Journals”,“General Assessment Form”,“School Readiness Scale”adapted to Turkish through validity and reliability studies by the researcher based on Xie and Li (2019) and the“Preschool Social Competence and Behavior Assessment Scale”validated and reliable according to Çorapçı et al. (2010) filled out by teachers on behalf of children and parents, respectively. Descriptive statistics were used for data analysis. The research findings revealed statistically significant differences in the mean scores of the experimental group children compared to the control group in terms of their social competence levels focusing on socioemotional development, levels of anger-aggression, anxiety-introversion, and their readiness for school focusing on social competence, learning tendencies, cognitive and communication skills and adherence to class rules. In conclusion, the results of this study indicate that teachers participating in the TSTTP had a statistically significant positive impact on the social-emotional development and school readiness levels of children in their classrooms compared to the control group. Therefore, it can be inferred that the TSTTP has a positive effect on the social-emotional development and school readiness levels of children during the school transition process.