Türkiye'de popülist politikalar üzerine bir inceleme
A review on populist policies in Turkey
- Tez No: 840440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sosyal Bilimlerin tüm dünyada karşılaştığı en büyük sorunlarından biri kavramların üzerine oluşturulmaya çalışılan ortak tanımlardır. Popülizm kavramı da 19. yüzyıldan itibaren siyaset bilimi literatüründe sıkça kullanılan bir kavram olsa da kavramın üzerine ortak bir tanımlamanın henüz yapılamadığı görülmektedir. Bu çalışmada popülizm üzerine literatürde yer alan tanımlar incelenmiş ve popülizmin kendi başına bir kavram olarak ele alınmadığı, daha çok ideoloji, söylem, strateji tartışmaları bağlamında tanımlanmaya çalışıldığı görülmüştür. Çalışmanın amacı popülizmi ideoloji, strateji veya söylem yaklaşımları bağlamında tanımlamaya çalışmanın aksine popülizmin tanımlanabilir özelliklere sahip ve sağ veya sol ideolojilerin tekeline alınamayacak şekilde esnek bir kavram olduğunu gösterebilmektir. Bu bağlamda çalışmada öncelikle popülizmin öncül bileşenleri ele alınmış, yaklaşımlar tartışılmıştır. İkinci bölümde popülizmin dünyada ortaya çıkışı incelenmiştir. Popülizm kavramının salt sağ veya sol siyasete ait olamayacak bir kavram olduğunu destekler şekilde, Yunanistan'da var olan sağ ve sol popülist iki farklı parti örneği incelemesine ver verilmiştir. Son bölümün başlangıcında Türkiye'de popülizmin ortaya çıkışı, hangi durumların popülizm, popülist siyaset olarak ele alındığı, popülist söylemlerin nasıl oluştuğu ile ilgili içerikler üzerinde durulmuştur. Son bölümün devam eden başlıklarında ise örneklem olarak Türkiye'de iki farklı ideolojinin temsilcileri Recep Tayyip Erdoğan'ın toplu açılış törenleri ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü söylemleri seçilmiş, popülizm ve popülist söylem bağlamında söylem analizi tekniği ile incelenmiştir. İnceleme sonucunda popülizmin bir ideoloji olmaktan uzak fakat bir söylem üretim aracı veya strateji şeklinde ele alınabilecek bir kavram olduğu savı, sağ ve sol olarak her iki ideolojide kullanılabiliyor olması ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems faced by Social Sciences all over the world is the common definitions of concepts. Although the concept of populism has been frequently used in the political science literature since the 19th century, it is seen that a common definition has not yet been made on the concept. In this study, the definitions in the literature on populism have been analyzed and it has been observed that populism is not considered as a concept on its own, but rather it is tried to be defined in the context of ideology, discourse and strategy discussions. In contrast to trying to define populism in the context of ideology, strategy or discourse approaches, this study argues that populism is a flexible concept that has definable characteristics and cannot be monopolized by right or left ideologies. In this context, the study first analyzes the antecedent components of populism and discusses the approaches. The second section examines the emergence of populism in the world. In support of the fact that the concept of populism is a concept that cannot belong only to right or left politics, two different examples of right and left populist parties in Greece are analyzed. At the beginning of the last chapter, the emergence of populism in Turkey, which situations are considered as populism, populist politics and how populist discourses are formed are emphasized. In the following chapters of the last section, the discourses of Recep Tayyip Erdoğan's mass opening ceremony and Kemal Kılıçdaroğlu's“Adalet Yürüyüşü”the representatives of two different ideologies in Turkey, were analyzed in the context of populism and populist discourse. As a result of the analysis, the argument that populism is far from being an ideology, but a discourse production tool or a concept that can be handled as a strategy is supported by the fact that it can be used in both right and left ideologies.