Güçlü başlangıç sosyal duygusal öğrenme programı'nın 5 yaş çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimleri üzerine etkisi
The effect of strong start social emotional learning program on social and emotional development of five-year-old children
  1. Tez No: 320406
  2. Yazar: BURCU ÖZDEMİR BECEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ZEMBAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmada, Güçlü Başlangıç Sosyal Duygusal Öğrenme Programı'nın okul öncesi eğitime devam eden beş yaş çocuklarının sosyal duygusal gelişimlerine etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desende gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın çalışma gruplarının oluşturulmasında ?grup eşleştirme? tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2010-2011 eğitim öğretim yılında İstanbul Ataşehir Şehit Öğretmen Nuriye Ak Anaokulu'nun iki anasınıfından beş yaş grubundaki 20 deney grubu, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmuştur. Deney grubundaki çocuklara okul öncesi eğitim programlarına ek olarak oniki hafta süreyle haftada bir kez Güçlü Başlangıç Sosyal Duygusal Öğrenme Programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar ise okullarında uygulanan okul öncesi eğitim programına devam etmişlerdir.Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Kişisel Bilgi Formu? ve Shultz ve Izard (1998) tarafından geliştirilen, Durmuşoğlu Saltalı, Deniz, Çeliköz ve Arı (2009) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan ?Çocukların Duygusal Becerilerinin Değerlendirilmesi Testi?, Gresham ve Elliott (1990) tarafından geliştirilen ve Elibol Gültekin (2008) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan ?Sosyal Becerileri Derecelendirme Sistemi?, Merrell (1994) tarafından geliştirilen ve Özbey (2009) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan ?Anasınıfı ve Anaokulu Davranış Ölçeği? ve ?Sosyal Geçerlilik Anketi? kullanılmıştır. Verilerin analizinde, yüzde ve frekans, Mann Whitney U-Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Friedman Testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubundaki çocukların sosyal beceri, duygusal beceri ve problem davranış puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenmiştir. Deney grubundaki çocukların son test ve izleme testi puan ortalamaları arasında farklılığın anlamlı olmadığı ve Güçlü Başlangıç Sosyal Duygusal Öğrenme Programı'nın etkisinin halen devam ettiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Güçlü Başlangıç Sosyal Duygusal Öğrenme Programı'nın beş yaş çocuklarının sosyal duygusal gelişimleri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effectiveness of the Strong Start Social Emotional Learning Program on social emotional development of the five-year-old children attending at preschool institutions. The study is conducted with pre-test and post-test control grouped experimental design.The group matching technique was employed in constitution of the study groups. The study group consisted of 40 five-year-old children attending at the two pre-school groups of Ataşehir Şehit Öğretmen Nuriye Ak Preschool at the 2010-2011 academic year in İstanbul. Half of participants were attained to one control group and to one experimental group. Strong Start Social Emotional learning program was taught to children in experimental group once a week for 12 weeks in addition to their curriculum. Children in the control group continued to study their preschool education program.In the study, Personal Information Form, the Scale of Assessment of Children?s Emotion Skills (ACES) which was developed by Shultz and Izard (1998) adapted into Turkish and validated by Durmuşoğlu Saltalı, Deniz, Çeliköz and Arı (2009), Social Skills Rating System which was designed by Gresham and Elliott (1990) and adapted into Turkish and validated by Elibol Gültekin (2008), PKBS?2:Preschool and Kindergarten Behavior Scale which was developed by Merrell (1994) and adapted into Turkish and validated by Ozbey (2009) and Social Validity Survey were employed as data gathering instruments. In statistical data analysis, descriptive statistics such as percentage and frequency, Mann Whitney U-Test, Wilcoxon Signed Rank Test, and Friedman Test were used.The results indicated that there was a statistically significant difference between the experiment and control group regarding their scores on social skills, emotional skills, and problem behavior. The difference between the post-test and follow-up test of the children in the experiment group was not statistically significant and it was obtained that the effect of the Strong Start Social Emotional Learning Program was still in progress. Depending on the results obtained, it was concluded that Strong Start Social Emotional Learning Program had a positive effect on the social emotional development of five-year-old children.