Alaçam-Gerze arası kıyı bölgesinde oluşmuş toprakların profil incelemesi, toprak genesisi ve sınıflandırılması üzerine bir araştırma
An Investigation on profiles study, soil genesise and soil classification at the soils developed at the coastal region of between Alaçam-Gerze
  1. Tez No: 84047
  2. Yazar: ABDULKADİR SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Alaçam-Gerze arası kıyı bölgesinde oluşmuş toprakların fiziksel kimyasal, mineralojik ve morfolojik özellikleri ile toprak genesisleri araştırılmıştır. Daha sonra Toprak Taksonomisi (1998) sınıflandırma sistemi kullanılarak toprakların sınıflaması yapılmıştır. Bu amaçla topografik harita (1/25.000) üzerinde fızyografyaya bakılarak olası farklı toprakların yerleri belirlenmiş ve araziye gidilmiştir. Belirlenen alanlarda profiller açılmak suretiyle toprak profillerinin morfolojik özellikleri tanımlanmış ve horizonlardan ayrı ayrı toprak örnekleri alınarak laboratuara getirilmiştir. Laboratuar analiz sonuçlan ve arazi çalışmalarından elde edilen verilere göre, farklı ana materyaller özerinde oluşmuş toprakların temel karakteristiklerinin en çok ana materyal ve iklim tarafından etkilendiği belirlenmiştir. Diğer taraftan aynı ana materyal üzerinde oluşmuş toprakların kil içeriği, toprak reaksiyonu, bazlarla doygunluk yüzdesi ve profil gelişimi gibi bazı önemli özelliklerindeki farklığın, iklimle birlikte topografyadaki değişime bağlı olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre toprak profilleri Toprak Taksonomisi (1998)'ne göre Entisol, Vertisol, Mollisol ve Alfisol Ordo'larında sınıflandırılmıştır. Anahtar Kelimeler ; Alaçam, Gerze, Toprak oluşumu, Toprak sınıflandırılması.
Özet (Çeviri)
In this study, soil genesis and physical, chemical, mineralogical and morphological properties of soils developed in between Alacam and Gerze coastal region were studied. The soils were classified by using Soil Taxonomy (1998). The location of possible different soils were marked on topographic maps (1/25.000) by the analogy of different physiographic units. The soil profiles were dug and morphological properties of each soil profile were described in the field by using the Soil Survey Manual (1993), and disturbed soil samples were collected from each soil horizon. According to the results obtained from field and laboratory studies, the basic characteristic of the soils developed on the different parent materials have been mostly affected by parent material and climate than the other soil forming factors. The other hand, differences in the some of the important properties such as soil reaction, base saturation, clay amount and profile development state of soils, which formed on the same parent materials, depend on the variation of the climate and topographic situations. According to the results obtained from this research soils were classified in the Orders Entisol, Vertisol, Mollisol and Alfisol according to Soil Taxonomy (1998). Key Words ; Alaçam, Gerze, Soil formation, Soil classification.