Tek merkezde cerrahi tedavi uyguladığımız anevrizmal kemik kisti hastalarımızın uzun dönem sonuçları
Long-term results of our aneurysmal bone cyst patients to which we provide surgical treatment in a single center
  1. Tez No: 840475
  2. Yazar: ERAY ERTÜRK ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT MISIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ortopedi kliniğimize 2000-2023 yılları arasında başvuran ve tedavisi tamamlanan anevrizmal kemik kisti(AKK) hastalarının uzun dönem klinik, radyolojik, fonksiyonel ve onkolojik sonuçları ile komplikasyon oranlarını sunmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 2000-2023 yılları arasında kliniğimize başvuran hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada yer alma ve hariç tutulma kriterleri sunulmuştur. Ortopedik onkoloji dosyaları, ameliyat notları, patoloji raporları, radyolojik görüntülemeler ve poliklinik hasta verileri incelenmiştir. 103 hastanın preoperatif ve postoperatif dönemdeki muayenelerinde klinik değerlendirmesi, kontrol görüntüleme tetkikleri üzerinden radyolojik değerlendirmesi yapılmıştır. Fonksiyonel değerlendirme için son kontrolünde MSTS skorlama sistemi kullanılmıştır. Hastaların takibi düzenli aralıklarla ortopedik onkoloji ekibi tarafından yapılmıştır. Bulgular: 103 hastanın ortalama yaşı 24,3 olup 51'i kadın hasta, 52'si erkek hasta olarak belirlendi. Çalışmadaki hastalarımızın 25'inde nüks gelişmiş olup tüm hasta grubunda oranı %24,3 olarak saptanmıştır. 72 hastada komplikasyon gelişmemiş olup hastaların %69,9'unu oluşturmaktadır. Tartışma: Cerrahi tedavi çeşitleri ile nüks arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Operasyon sayısının ve takip süresinin nüks üzerine istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlenmiştir. Bununla birlikte hastaların nüks olma durumuna göre MSTS skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir . Buna göre hastaların uzun dönem takiplerinde nüks olanların MSTS skorları, nüks olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak anevrizmal kemik kistinin tedavisinde genişletilmiş küretaj ile uygulanan tedavi modaliteleri ile uzun dönemde benzer oranda iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to present the long-term clinical, radiological, functional, and oncological outcomes, as well as complication rates, of patients with aneurysmal bone cysts (ABC) who presented to our orthopedic clinic between 2000 and 2022 and completed their treatment. Material and Methods: Patients who presented to our clinic between 2000 and 2022 were retrospectively evaluated. Inclusion and exclusion criteria for the study are provided. Orthopedic oncology files, surgical notes, pathology reports, radiological imaging, and outpatient data were reviewed. Clinical assessments during the preoperative and postoperative periods, as well as radiological evaluations through follow-up imaging tests, were conducted for 103 patients. The Musculoskeletal Tumor Society (MSTS) scoring system was used for functional assessment during the final follow-up. Regular follow-ups were conducted by the orthopedic oncology team at scheduled intervals. Results: The mean age of the 103 patients was 24.3 years, with 51 female and 52 male patients. Recurrence occurred in 25 patients, constituting 24.3% of the entire patient group. No complications developed in 72 patients and constitute 69.9% of the patients. Discussion: No significant difference was detected between surgical treatment types and recurrence. The number of surgeries and follow-up duration did not show statistical significance on recurrence. However, a statistically significant difference was observed in MSTS scores based on the recurrence status of the patients. Accordingly, the MSTS scores of patients with recurrence in long-term follow-ups were found to be significantly lower than those without recurrence. As a result, extended curettage with surgical treatment modalities can yield similarly good outcomes in the long term in the treatment of aneurysmal bone cysts.