Evre 4 oligometastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda cerrahi tedavinin rolü, tek merkezde 26 yıllık deneyimin retrospektif analizi
The role of surgical treatment in patients with stage 4 oligometastatic non-small cell lung cancer, retrospective analysis of 26 years of experience in a single center
  1. Tez No: 900020
  2. Yazar: GİZEM GEDİKOĞLU PİRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastaları düşük sağkalım ve kötü prognoza sahiptir. Bu evredeki hastalara cerrahi tedavi önerilmez. Ancak özel bir grup olan oligometastik KHDAK'li hastaların agresif tedavi seçenekleri ile sağkalımları artırılabilmektedir. Çalışmamızda cerrahi tedavi uygulanmış oligometastatik KHDAK'li hastalarda cerrahi, onkolojik sonuçlar ve sağkalımı etkileyen prognostik faktörler araştırıldı. Yöntem: Çalışmaya 1996-2023 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde oligometastik KHDAK nedeniyle anatomik akciğer rezeksiyonu yapılan ve metastazına yönelik lokal ablatif tedavi alan 80 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, yapılan cerrahi, cerrahi sonuçları, metastaz organları ve organdaki metastaz sayıları, metastaza yönelik tedavileri, patolojik T (pT) evresi, patolojik N (pN) evresi, tümörün histolojik tipine göre sağkalım analizleri yapıldı. Bulgular: Hastaların 7'si (%8,75) kadın, 73'ü erkek (%91,25) ortalama yaş 60,21'di. En sık görülen metastaz organı beyin (%41,2), ardından akciğerdi (%25). Histopatolojik en sık görülen alt tip adenokarsinomdu. Genel sağkalım bir yıllık %67,5; iki yıllık %48,5 ve beş yıllık %28,7 olarak hesaplandı. Hastalıksız sağkalım medyan 19±9,2 aydı. En iyi sağkalıma sahip metastaz organı akciğerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Metastatic non-small cell lung cancer (NSCLC) patients have low survival and poor prognosis. Surgical treatment is not recommended for patients at this stage. However, the survival of patients with oligometastatic NSCLC, who are a special group, can be increased with aggressive treatment options. In our study, surgical, oncological outcomes and prognostic factors affecting survival in patients with oligometastatic NSCLC who underwent surgical treatment were investigated. Method: The study included 80 patients who underwent anatomic lung resection due to oligometastatic NSCLC and received local ablative treatment for metastasis at Bursa Uludağ University, Faculty of Medicine, Chest Surgery Clinic between 1996-2023. Survival analyses were performed according to the demographic characteristics of the patients, the surgery performed, surgical results, metastatic organs and the number of metastases in the organ, treatments for metastasis, pathological T (pT) stage, pathological N (pN) stage, and histological type of the tumor. Results: 7 of the patients (8,75%) were female, 73 were male (91,25%), and the mean age was 60.21 years. The most common metastatic organ was brain (41,2%), followed by lung (25%). The most common histopathological subtype was adenocarcinoma. Overall survival was calculated as 67,5% at one year, 48,5% at two years, and 28,7% at five years. Median disease-free survival was 19±9.2 months. The metastatic organ with the best survival was lung.